Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Rozhovor s papežem Františkem dva roky po zvolení

Datum publikace13. 3. 2015, 15.46
TiskTisk

O dění na konkláve, o svém tušení, že současný pontifikát bude krátký, o rezignaci Benedikta XVI. i biskupské synodě hovořil papež František pro mexickou televizi Televisa. Z rozhovoru publikovanému u příležitosti 2. výročí Františkova zvolení (13. března) přinášíme výňatky.

V místnosti, kde se papež setkává se svými nejužšími spolupracovníky a kde na zdi visí obraz Panny Marie z mexického Guadalupe, se odehrál rozhovor pro zámořskou televizní stanici Televisa. Papež v něm vzpomínal na svou volbu, hovořil o tématech, jako je drogová problematika, fenomén migrace, možnost rezignace papeže nebo biskupská synoda o rodině.

Při zvolení jsem prožíval velký pokoj

Do Říma přijel pouze s malým zavazadlem, vzpomíná papež na konkláve v březnu 2013.  Jak dále uvádí, byl natolik přesvědčen, že se vrátí do Buenos Aires do Květné neděle, že již napsal kázání pro tento den a do Říma si vzal jen ty nejnutnější věci na konkláve. Nebyl na seznamu volitelných kandidátů a na možnost svého zvolení nepomyslel. „To říkám upřímně, abych se vyhnul nejrůznějším příběhům,“ říká František.

Podle argentinského papeže první hlasování nenaznačovala, že by měl být zvolen právě on. Zlom přišel až 13. března: „Ptali se mě na mé zdraví a podobné věci. A když jsme se odpoledne vrátili, koláč byl již v troubě. Během dvou hlasování bylo vše hotové. Bylo to překvapení i pro mě. V prvním odpoledním hlasování, kdy jsem si uvědomil, že situace může být nezvratná, seděl vedle mě kardinál Hummes, velká postava. (…) Když během prvního odpoledního hlasování – hlasovalo se dvakrát – viděl, co se děje, byl vedle mě a řekl mi, abych se nebál, neboť takto působí Duch svatý.“

Při konkláve se Jorge Bergoglio modlil a po samotné volbě vnímal velký pokoj: „Po druhém hlasování, když bylo dosaženo dvoutřetinové většiny, začali přítomní tleskat (v tomto bodě konkláve se vždy tleská). Hummes mě políbil a řekl mi, abych nezapomínal na chudé. Tato věta se mi začala honit hlavou a vedla mě k volbě jména. Během volby jsem se modlil růženec – modlívám se tři růžence denně – a cítil jsem velký pokoj. Ten samý, jako když se pak vše již odehrálo, a pro mě to bylo znamení, že Bůh to chce. Pokoj. Od té doby jsem jej neztratil. Je to ukryté uvnitř, je to jako dárek. Nevím, co se stalo potom. Vyzvali mě, abych se postavil. Zeptali se mě, jestli souhlasím. Řekl jsem: Ano. Nevím, jestli jsem něco přísahal, zapomněl jsem to. Prožíval jsem vnitřní pokoj.“

Papež také vzpomíná na první chvíle, kdy se objevil na balkóně Svatopetrské baziliky: „Potom jsme se šli modlit do kaple sv. Pavla, zatímco kard. Tauran ohlásil mé jméno. Pak jsem vyšel ven a nevěděl, co říci. A všeho ostatního jste byli svědky sami. Hluboce jsem vnímal, že služebník církve potřebuje požehnání od Boha, ale také od lidí. Neodvažoval jsem se lidi poprosit o požehnání. Jednoduše jsem řekl: Modlete se, aby mi Bůh skrze vás požehnal. Ale bylo to spontánní, i má prosba za Benedikta“

Můj pontifikát bude zřejmě krátký

Již v srpnu loňského roku papež během své cesty z Jižní Koreje uvedl, že jeho pontifikát bude krátký. K tématu se znovu vrací i v rozhovoru pro mexickou televizi: „Mám pocit, že můj pontifikát bude krátký: čtyři nebo pět let. Nevím, dokonce možná dva nebo tři. Dva již uplynuly. (…) Cítím, že mě zde Pán poslal na krátký čas, nic víc… Ale je to pocit. Vždycky nechávám otevřené možnosti,“ říká František.

Benedikt XVI. je Boží muž

František také hovoří o rezignaci Benedikta XVI., který podle něj otevřel v církvi cestu instituci emeritního papeže.  Podobně se ve 20. století zavedla instituce emeritních biskupů. V této souvislosti odpovídá František na otázku redaktorky, zda by pro papeže zavedl povinnost rezignovat v 80 letech: „Nelíbí se mi myšlenka omezení věku. Věřím, že papežství je něčím jako poslední instancí. Je to zvláštní milost. (…) Říci, že někdo je ve službě do 80 let, vytváří pocit, že se pontifikát chýlí ke konci, a to by nebylo dobré. Nepodpořil bych myšlenku omezení věku, avšak sdílím to, co udělal Benedikt. Viděl jsem ho později na konzistoři. Byl šťastný, spokojený. Respektovaný všemi. Navštívil jsem ho. Čas od času s ním mluvím po telefonu. Jak jsem říkal, je to jako když máte v domě moudrého dědečka. Člověk zde může hledat radu. On je věrný až k smrti. Nevím, jestli si vzpomínáte na to, když 28. února v Klementinském sále řekl, že je mezi vámi můj nástupce a já mu slibuji loajálnost, věrnost a poslušnost. A učinil tak. Je to Boží muž.“

Synoda o rodině

Papež František v rozhovoru také uvádí důvody, které jej vedly ke stanovení tématu biskupské synody. Rodina podle něj zakouší ve společnosti opravdové těžkosti, především mezi mladými. Na otázku novinářky po eucharistii pro rozvedené a znovusezdané a lidech s homosexuální orientací papež odpovídá, že v takto komplexních a citlivých tématech panují vzhledem k synodě nepřiměřená očekávání. František se také zamýšlí nad krizí rodiny a vypočítává některé specifické problémy, kterými bychom se měli zabývat: přípravou na manželství, páry, jež spolu žijí bez svatby, doprovázení novomanželů, podporou pro ty, komu se rozpadlo manželství. Důležitost porozumění svátosti manželství má podle Františka chránit věřící před chápáním svatby jako pouhé společenské události.  

Neodvracet se od potřebných

Jako syn uprchlíků se papež cítí být spontánně veden k tomu, aby podpořil oběti obchodu s lidmi a ty, kdo trpí nespravedlností ve společnosti. Podle Františka neleží zodpovědnost čistě na vládách zemí. Každý se musí naučit neodvracet se od zla ve světě.

Bydlení v Domě svaté Marty

Na otázku, zda je spokojený s bydlením v Domě sv. Marty namísto papežského bytu, římský biskup odpovídá: „Je to jednoduše proto, že jsou zde lidé. Nevydržel bych být sám. Není to proto, že by byl původní papežský byt luxusní, jak říkají někteří. Ne, není luxusní. Je velký. Ale tu samotu bych nesnesl. Když přijdu sem, jím v jídelně, kde jsou všichni, sloužím mši sv., na kterou přijdou čtyři dny v týdnu lidé zvenku, z farností. To mi dá trochu duchovní volnosti. Moc se mi to líbí.“

(foto: CNA / Daniel Ibanez; zdroj: Radio Vaticana, news.va, Televisa)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou