V reakci na nedávnou vraždu etiopských křesťanů v Libyi poslal papež František dopis patriarchovi Etiopské pravoslavné církve Abunovi Mathiasovi.
Vatikán: „Krev našich bratří a sester v Kristu je svědectvím, které křičí, aby je uslyšeli ti, kdo ještě dokážou rozlišovat dobro od zla.“ Těmito slovy se v pondělí 20. dubna 2015 obrátil papež František na patriarchu Etiopské pravoslavné církve Abunu Mathiase. Reagoval tak na video, které se v předchozích dnech objevilo na internetu a které zachycuje údajné zavraždění dvou skupin etiopských křesťanů v Libyi příslušníky extremistické organizace Islámský stát. Šestnáct následovníků Krista mělo být zastřeleno na jihu země, zatímco dalších dvanáct zajatců bylo sťato na některé z pláží.
„S velkým zármutkem a bolestí jsem se dozvěděl o další z řady šokujících násilných skutků spáchaných na nevinných křesťanech v Libyi. Vím, že Vaše Svatost hluboce trpí v srdci i mysli při pohledu na krutosti na své věřící děti, zabité pouze proto, že byly následovníky našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista. Obracím se na vás s vyjádřením co nejupřímnější solidarity, abych vás ujistil o své blízkosti v modlitbě tváří v tvář neustálému mučednictví, které je pácháno tak krutým způsobem na křesťanech v Africe, Blízkém východě a v některých oblastech Asie,“ napsal v dopise František.
Krev zabitých křesťanů má být podle papeže křikem, „který musí slyšet především těmi, kdo mají v rukou osudy národů“.
Jak dále římský biskup uvedl, letošní velikonoční radost má příměs hlubokého smutku. „Přesto však víme, že život, který prožíváme v Boží milosrdné lásce, je silnější než bolest, již mohou cítit všichni křesťané, bolest sdílenou s lidmi dobré vůle ve všech náboženských tradicích,“ dodal papež.
Pronásledování křesťanů věnoval František také část úterní homilie při ranní mši v Domě sv. Marty. „Církev je dnes církví mučedníků,“ prohlásil a vyjmenoval přitom několik případů zabití křesťanů, které se odehrály v posledních dnech. Ti, kdo trpí pro Krista, podle něj přináší požehnání pro všechny ostatní věřící.
(foto: CNA / Alan Holdren)