Během středeční generální audience (22. dubna 2015) hovořil papež František o důstojnosti ženy. Zdůraznil také potřebu dodat společenskou vážnost manželskému svazku mezi mužem a ženou.
Vatikán: Potřebujeme najít vlnu sympatie ke svazku mezi mužem a ženou, uvedl papež František během středeční (22. dubna 2015) generální audience, při níž pokračoval v cyklu promluv věnovaných rodině. Tyto katecheze jsou přípravou na podzimní zasedání biskupské synody.
Římský biskup začal svou promluvu vyprávěním biblického příběhu o stvoření ženy. Zdůraznil přitom, že muž i žena se vzájemně doplňují a není možné jednoho z nich považovat za nadřazeného. „Žena není kopií muže; pochází přímo z Božího tvůrčího gesta. Obraz ´žebra´ nevyjadřuje v žádném případě podřazenost či podřízenost, nýbrž to, že muž a žena jsou utvořeni ze stejné podstaty a vzájemně se doplňují, a že mají tuto vzájemnost. Skutečnost, že v podobenství Bůh utváří ženu, když muž spí, zdůrazňuje právě to, že ona není žádným způsobem výtvorem muže, nýbrž Boha,“ řekl papež.
Hřích podle Františka vnesl do vztahu mezi mužem a ženou nedůvěru a rozdělení, jejich spojení je ohrožováno „tisícerými formami znetvoření a poroby, lstivých svodů a ponižující zvůle“. V této souvislosti zmínil římský biskup např. negativní excesy patriarchálních kultur, mužský šovinismus, který považuje ženu za druhořadou, nebo „zpředmětnění a komercializaci ženského těla v nynější mediální kultuře“.
Jedním z důsledků hříchu je také současná „epidemie nedůvěry, skepticismu až nevraživosti“ vůči tomu, že by manželská smlouva mezi mužem a ženou dokázala spojit intimitu jejich společenství a zároveň ochránila důstojnost rozdílnosti.
„Jestliže nenajdeme vlnu sympatie pro tuto smlouvu, která dokáže ochránit nové generace před nedůvěrou a lhostejností, budou přicházet na svět děti, jež budou stále méně zakořenění v této smlouvě již od mateřského lůna,“ řekl papež.
Společenské znehodnocení „stabilní a plodivé smlouvy mezi mužem a ženou“ je podle něj ztrátou pro všechny. „Musíme dodat vážnost manželství a rodině,“ prohlásil.
Na příkladu biblického obrazu, podle kterého Bůh zhotovil prvním lidem kožené suknice, papež zdůraznil Boží neustálou péči o člověka: „Je to obraz něhy vůči tomuto hříšnému páru, který nás zanechává s otevřenými ústy. Je to obraz otcovské péče o lidský pár. Bůh sám se stará a chrání své mistrovské dílo!“
(foto: CNA / Kerri Lenartowick)