Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Věřící na eucharist. kongresu zaplnili náměstí Svobody

Datum publikace17. 10. 2015, 17.08
TiskTisk

V sobotu 17. října 2015 vyvrcholil v Brně Národní eucharistický kongres. Svůj dopis k akci napsal také papež František.

Brno: Mší svatou a obnovou věčné smlouvy s Bohem vyvrcholil vůbec první porevoluční eucharistický kongres v České republice. Bohoslužbu na brněnském náměstí Svobody slavil papežský legát kardinál Paul Josef Cordes společně s českými, moravskými i slovenskými biskupy a šesti stovkami kněží. Přítomni byli také zástupci politického života, odhadem tisícovka ministrantů či akolitů a až 25 tisíc věřících.

U příležitosti události napsal dopis také papež František, který přítomným udělil své požehnání. “Mým záměrem je povzbudit všechny pastýře i celý věřící lid této země, aby se často a zbožně účastnil na eucharistické oběti, očišťoval svátostí smíření a sytil se touto posvátnou hostinou. Vpravdě je vybízím, aby měli v co největší úctě své kněze, které si Pán vybral za služebníky eucharistie,” píše papež v dopise adresovaném kardinálu Cordesovi.

Společně s vámi jsem velmi prožíval ujařmení církve v minulých desetiletích,” uvedl v homilii kardinál Cordes, který vzpomenul na svou předrevoluční návštěvu u kardinála Tomáška a na to, jak se skupině mladých studentů z jeho titulárního kostela v Římě podařilo v roce 1984 dopravit do Prahy kříž Světových dnů mládeže. Tento kříž daroval mladým lidem Jan Pavel II. a od té doby se stal symbolem celosvětových setkání mladých křesťanů.

S odvoláním na polského papeže také Cordes hovořil o potřebě učit se prožívat mši sv. “Mši svatou prožívám tak, jak jsem se ji kdysi, jako seminarista a jako mladý kněz, naučil prožívat. Člověk může říci ‘naučil’, ačkoliv toto slovo není dostatečné. Ale člověk přece musí projít nějakou školou,” citoval Cordes Wojtylova slova pronesená při návštěvě německé koleje v Římě v roce 1981.

Podle Cordese by z Národního eucharistického kongresu měl vzejít impuls k vedení věřících k duchovnímu rozměru eucharistie. Svou roli v tom mohou hrát farnosti i církevní hnutí.

K hlubšímu prožívání eucharistie může pomoci také rozvíjení smyslu pro liturgii. Německý kardinál doporučil četbu knihy Benedikta XVI. O duchu liturgie, kde jsou vysvětleny různé části slavné mše sv. “Záleží na nás, zda kapitál, který je nám dán k dispozici, využijeme nebo zda ho necháme zetlít v bance, aniž bychom měli užitek z úroků,” řekl obrazně Cordes o eucharistii.

V závěru bohodlužby kardinál Dominik Duka připomněl velehradskou národní pouť za svobodu v roce 1985 a návštěvu Jana Pavla II., který před pětadvaceti lety na Velehrad svobodu symbolicky přivezl. Evropské hodnoty jsou podle pražského arcibiskupa hodnotami Desatera a Ježíšova přikázání lásky.

Vážený otče kardinále, (...) prosím vás, pozdravujte Svatého otce Františka od nás ode všech a vyřiďte mu, že na něj čekáme na našem Velehradě,” obrátil se také kardinál Duka na kardinála Cordese.  

Po mši sv. následovalo eucharistické procesí na Zelný trh, kde přítomní obnovili věčnou smlouvu s Bohem: “Dnes před tebou, Pane Ježíši, každý z nás, zde přítomných, sám, za sebe a zástupně v modlitbě za nás všechny v našem národě, chceme obnovit skrze tebe, Ježíši, v tajemství eucharistie novou a věčnou smlouvu s Bohem. Odevzdáváme se tobě a tím tě přijímáme s novou důvěrou a nadějí do našeho života.”

Eucharistické kongresy se v Církvi konají na různých úrovních – diecézní, národní či celosvětové – od druhé poloviny 19. století. Jejich hlavním tématem je Eucharistie, tedy Tělo a Krev Páně v Nejsvětější svátosti.

Vždy s odstupem několika let se věřící z mnoha zemí světa scházejí na Mezinárodním eucharistickém kongresu. Ten poslední, v pořadí padesátý byl v roce 2012 v Dublinu. Příští je se uskuteční v roce 2016 na Filipínách.

Paul Josef Cordes (*1934) je německý kardinál, v minulosti působil např. jako předseda papežské rady Cor unum věnující se charitě nebo jako pomocný biskup diecéze Paderborn.

(foto: David Sís / Člověk a víra)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou