Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Poselství papeže Františka ke dni míru 2016

Datum publikace16. 12. 2015, 11.26
TiskTisk

Papež František zveřejnil poselství k Světovému dni míru, který připadá na 1. ledna 2016. V poselství vyzývá k překonání lhostejnosti.

Vatikán: Papež František vydal své každoroční poselství k Světovému dni míru, který se slaví vždy 1. ledna.

I přes všechno zlé, co se dnes ve světě děje, přes všechny války, terorismus a pronásledování, je papežův vzkaz plný naděje, a to zvláště v kontextu již započatého Svatého roku milosrdenství: „Některé události tohoto roku, který se již chýlí ke konci, mě inspirují k tomu, abych při vstupu do roku nového podpořil všechny v tom, aby neztráceli naději v naši lidskou schopnost překonávat zlo a schopnost bojovat proti rezignaci a lhostejnosti. Nedávné události jsou důkazem toho, že umíme projevit solidaritu a povznést se nad vlastní zájem, apatii a lhostejnosti tváří tvář krizovým situacím,“ píše František.

Právě na nebezpečí lhostejnosti společnosti i každého jednotlivce upozorňuje papež především. Zmiňuje například lhostejnost k Bohu, která vede zároveň i k lhostejnosti k bližnímu a k životnímu prostředí. Hovoří také o lhostejnosti k milosrdenství a vysvětluje: „Milosrdenství je Božím srdcem. Musí být také srdcem členů jedné velké rodiny Božích dětí: srdce, které bije o to silněji všude tam, kde se jedná o lidskou důstojnost – jež je jako odraz Boží tváře v jeho stvoření.

Pro překonání lhostejnosti je nutné, říká František, budování kultury solidarity a milosrdenství. Plodem takové kultury je mír. V tomto papež vyzdvihuje především roli rodin, v nichž se rodí hodnoty lásky, bratrství, jednoty a péče o druhé, a spolu s učiteli či lidmi pracujícími se sdělovacími prostředky by měli tyto hodnoty šířit dál.

V roce milosrdenství, píše dále František, je každý povolán k tomu, aby u sebe rozpoznal lhostejnost a začal zlepšovat svět kolem sebe. Lze začít ve svých rodinách, ve vztazích se sousedy či v zaměstnání, všímat si nemocných, nezaměstnaných, migrantů a všech bezbranných.

Papež František vyzval k odvážným a konkrétním gestům i představitele států a vlád; zmiňuje například zlepšení podmínek pro vězně, podporu v nalézání práce pro nezaměstnané, upravení právních předpisů pro přistěhovalce či lepší zajištění léčby pro nemocné.

Překlad celého poselství připravujeme; zveřejníme ho ještě v průběhu prosince 2015.

(zdroj: Vatican Radio; ilustrační foto: Vjpaul / Creative commons)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou