Arcibiskup Fisichella: Svatému roku bude předcházet “modlitební symfonie”

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 1. 2024, 11.47

Papežem vyhlášený Rok modlitby nebude obdobím nových iniciativ, ale privilegovanou chvílí pro objevení hodnoty modlitby. Upozornil na to arcibiskup Rina Fisichella při prezentaci ve vatikánském tiskovém středisku.

image:Image 50/source/orig/49990_rinofisichella01.jpg
Foto: Wikipedia

Arcibiskup Fisichella, který stojí v čele Dikasteria pro evangelizaci, zdůraznil, že tento přípravný rok bude sloužit k probuzení a posílení křesťanské naděje právě prostřednictvím modlitby.

"Rok modlitby má podpořit vztah s Pánem a nabídnout chvíle opravdového duchovního odpočinku. Má být oázou daleko od každodenního stresu, kde se modlitba stane pokrmem pro křesťanský život víry, naděje a lásky," řekl arcibiskup Fisichella na tiskové konferenci.

Informoval také o nástrojích a pomůckách připravených Dikasteriem pro evangelizaci, které mají věřící provázet v nadcházejících měsících a pomáhat k vytvoření “symfonie modlitby”.

Rok modlitby tedy nemá brzdit iniciativy místních církví, nýbrž být obdobím, v němž bude každá plánovaná iniciativa účinně podporována právě proto, že jejím základem je modlitba.

Jak dále upozornil arcibiskup Fisichella, s blížícím se Svatým rokem se mohou poutníci dozvědět více na webových stránkách www.iubilaeum2025.va. Přípravný rok je podle něj časem, kdy můžeme objevit, jak se modlit, a především jak vychovávat dnešní lidi k modlitbě v době digitální kultury, aby modlitba byla účinná a plodná. Jak píše papež František v úvodu prvního svazku série "Poznámky k modlitbě": "Modlitba je dechem víry, je jejím nejvlastnějším vyjádřením. Je jako výkřik, který vychází ze srdce těch, kdo věří a svěřují se Bohu.”

Arcibiskup Fisichella dále připomněl, že vhodným doplňkem k meditaci je například 38 katechetických promluv, které papež František pronesl od 6. května 2020 do 16. června 2021 a které se věnují různým formám modlitby. Kromě toho jeho dikasterium připravuje sérii svazků s názvem "Poznámky o modlitbě”. Jde o sérii drobných textů, které se zabývají různými rozměry křesťanské modlitby, pod nimiž jsou podepsáni autoři mezinárodního renomé. Autorem prvního svazku, který právě vyšel doplněný o papežovu předmluvu, je kardinál Angelo Comastri a nadepsán je - volně přeloženo - “Modlit se dnes. Výzva, s níž je třeba se popasovat” (Pregare oggi. Una sfida da vincere).

V blízké budoucnosti vyjde dalších sedm svazků: Gianfranco Ravasi, Modlitba se žalmy (únor 2024); Juan López Vergara, Ježíšova modlitba (únor 2024); Paul Murray OP, Modlitba se svatými a hříšníky (březen 2024); Antonio Pitta, Podobenství o modlitbě (březen 2024); Kartuziáni, Církev v modlitbě (březen 2024); Catherine Aubin, Modlitba Marie a svatých (duben 2024); Ugo Vanni, Modlitba, kterou nás naučil Ježíš (duben 2024).

Rok modlitby Život z víry Jubilejní rok 2025

image:Image Eucharistie