Arcibiskup Graubner se setkal se zástupci iniciativ, které se zasazují o ústavní zakotvení tradičního manželství

Autor: Jiří Prinz Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace15. 2. 2024, 12.16

Zástupce lékařů, psychologů, živnostníků a sociálních pracovníků přijal v úterý 13. února v arcibiskupském paláci primas český a arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner, předseda ČBK. Jde o zástupce iniciativ, které požadují zakotvit v ústavě zákon o manželství jako svazku muže a ženy. Arcibiskup jim vyslovil svou podporu.

image:Image 52/source/orig/51353_33326_0_rodina4.jpg

„Můj pohled na manželství jako životní svazek jednoho muže a jedné ženy je jasný. Moje setkání s iniciativami z různých profesních skupin na obranu přirozeného manželství bylo pro mě zajímavé především proto, že hlavním impulzem jejich aktivity byla zjištění, že manželství pro všechny veřejně podpořily různé asociace a velké korporace, jejichž členové nejenže s takovou podporou nesouhlasili, ale ani o tom nevěděli. Nikdo se jich neptal. Proto cítí potřebu se ozvat,“ říká arcibiskup Jan Graubner.

„Pozvání na setkání s panem arcibiskupem Graubnerem si velmi vážíme. Byl to okamžik vzájemného povzbuzení, sdílení a upevnění, že nyní je skutečně čas, kdy je potřeba společně napnout síly a udělat maximum pro obhájení manželství a rodiny, jak je známe. Je to klíčová hodnota a referenční model pro utváření identity a sebepojetí dětí a mladé generace – pro budoucnost našeho národa,“ připomíná signatářka Prohlášení učitelů a vychovatelů k definici manželství Ruth Drahotová.

Podle zástupců profesních iniciativ, které mají každá desítky až stovky signatářů, je manželství muže a ženy pro zdárné fungování společnosti nenahraditelné. „Nechceme dovolit experimenty s předefinováním této odvěké instituce. Zdravé rodiny jsou zárukou pro další rozvoj našeho státu. Jsme přesvědčeni, že politici by měli rodiny podporovat a chránit. Naše úsilí proto směřuje k zakotvení manželství muže a ženy do Ústavy České republiky a k ochraně takového právního řádu i praxe,“ vysvětluje iniciátor prohlášení živnostníků Miroslav Novák.

„Rád je podporuji a doufám, že pro příště jejich hlas přispěje k oslabení politické manipulace a k férovější společenské hře. Neúcta k pravdě stejně jako zničené životní prostředí volají po návratu k pravdě, skromnosti, úctě a zdravé přirozenosti,“ uzavírá arcibiskup Jan Graubner.

Prohlášení jednotlivých profesních skupin, včetně možnosti připojení se:

Prohlášení lékařů, psychologů a zdravotníků zde

Prohlášení učitelů zde

Prohlášení živnostníků zde