Arcibiskup Jan Graubner požehná zrekonstruovaný dům Arcidiecézní charity Praha a nové Komunitní centrum sv. Anežky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace18. 9. 2023, 8.46

Komplexní, dva roky trvající rekonstrukcí prošlo sídlo Arcidiecézní charity v Londýnské 44 na pražských Vinohradech. V přízemí domu vzniklo nové Komunitní centrum sv. Anežky, které 26. září 2023 slavnostně požehná pražský arcibiskup Jan Graubner.

image:Image 42/source/orig/41025_komunitni-centrum.jpg
Komunitní centrum

Přestavba kompletně obnovila interiéry, fasádu i střechu objektu. Vestavba výtahu zpřístupnila pětipodlažní objekt i lidem se sníženou mobilitou. Arcidiecézní charita Praha využila dobrou dostupnost místa městskou hromadnou dopravou a v Londýnské ulici 44 vybudovala Komunitní centrum sv. Anežky. Jeho hlavní multifunkční sál s kapacitou až 50 osob vznikl propojením více místností v přízemí domu.

„Prostor se více otevře veřejnosti. Chystáme řadu akcí pro rodiny s dětmi včetně rukodělných aktivit, jazykových kurzů (ty již v Komunitním centru probíhají), cvičení, společného vaření či besed se zajímavými hosty,“ vypočítává ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec. „Veřejného prostoru v centru města dlouhodobě ubývá, je důležité rozvíjet nekomerční zázemí pro setkávání lidí, zvláště na půdě Charity, která dokáže lidem v tíživé životní situaci podat pomocnou ruku,“ dodává Jaroslav Němec.

Zázemí řady charitních služeb

Další patra domu budou sloužit sociálním službám a projektům Charity, které musely v průběhu rekonstrukce sídlit v náhradních prostorách. Zázemí zde znovu najde Pečovatelská služba, Poradna Magdala, Poradna pro migranty a uprchlíky, administrativní zázemí humanitárních skladů či Tříkrálové sbírky.

Zpět do Londýnské ulice se přestěhovalo také Centrum zahraniční spolupráce, které organizuje zahraniční rozvojové programy v Indii, Ugandě, Zambii, Bělorusku a v dalších zemích.

Slavnostní požehnání

Nově zrekonstruovaný dům a nové Komunitní centrum sv. Anežky požehná pražský arcibiskup Jan Graubner v úterý 26. září ve 14.30 hodin.

„Jsme rádi, že jsme mohli tak velkou a náročnou investici uskutečnit a zdárně dokončit i v této rozkolísané době poznamenané inflací a nejistotou ve financování,“ uvedl Jaroslav Němec. „Pro Arcidiecézní charitu a její činnost ve prospěch potřebných, je funkční zázemí naprosto nezbytné. Díky vestavbě výtahu se stal navíc objekt bezbariérovým, což rozšiřuje další možnosti jeho využití. Děkuji všem kolegům, partnerům a dárcům, kteří se na stavbě podíleli a díky nimž získala naše Charita a především její klienti potřebné zázemí.“

Velkou část nákladů na rekonstrukci pokryly Evropské strukturální a investiční fondy. Stavbu podpořila i Tříkrálová sbírka a dary drobných dárců.

Charita

image:Image Divadlo podle módy
Divadlo podle módy Benedetto Marcello
image:Image Zajímá Boha naše tělo?
Zajímá Boha naše tělo? Sam Allberry
image:Image Mnich, který prodal své Ferrari
Mnich, který prodal své Ferrari Robin S. Sharma
image:Image Liturgický textil a způsoby jeho prezentace