Arcibiskup Ševčuk: Prvními oběťmi okupace jsou ženy.

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace18. 3. 2022, 12.21

Podle hlavního představitele řeckokatolické církve arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka se ženy stávají „prvními oběťmi“okupace Ukrajiny. Ve svém videoposelství vyzval k modlitbám za ženy žijící v částech této země, která je ovládaná uskými silami.

image:Image 10/source/orig/9416_6028_0_02.png

„V našich vesnicích v oblasti Kyjeva se ženy stávají prvními oběťmi okupace, násilí, ponižování a znásilnění,“ uvedl ukrajinský arcibiskup Ševčuk. Ve svém poselství odkazoval na obraz známý jako „Kyjevská Madona“, který zobrazuje ženu kojící své novorozené dítě v protileteckém krytu v ukrajinské metropoli.
„Každý den když mluvíme s lidmi, kteří přicházejí do našich farností zejména v Kyjevě, Charkově, Záporoží, a Oděse, vidíme především ženy. Ženy, které se starají o seniory a živí své děti. Žena je dnes symbolem síly a odvahy Ukrajiny."

„Možná se to zdá divné: odvaha a žena. Dříve byla odvaha vždy spojována s mužem, ale zde vidíme ženskou sílu, která dává Ukrajině naději.“ dodal Ševčuk a připomněl, že od ruské invaze z 24. února Ukrajinu opustily více než 3 miliony lidí, a to především ženy a děti.

„Evropa vidí matky, které drží za ruku své děti, aby je zachránily před válkou, ale zároveň se jejich rodiče vrací, aby bránili svou zemi zbraněmi...Kdo může plně pochopit bolest ženy, matky, která truchlí nad smrtí svého syna zabitého ve válce? Nebo ženy, která ztratila manžela, bratra či sestru?"

Jednapadesátiletý arcibiskup také vyjádřil vděčnost za modlitby ukrajinských žen, které přirovnal ke „Kyjevské orantě“, monumentálnímu obrazu Panny Marie v katedrále sv. Sofie. Obraz, známý také jako „Neotřesitelná zeď“, zobrazuje Pannu Marii s rukama zdviženýma v modlitbě. Tradice údajně tvrdí, že město Kyjev bude stát tak dlouho, dokud obraz zůstane v katedrále.

„Nejvíce nás ale zasahují ženy, které stojí v modlitbě před Bohem. Ženy, které jsou jako Kyjevská Oranta, Neotřesitelná zeď, které se dnem i nocí se zdviženýma rukama modlí za své město a za svou zemi...Žena je dnes pro Ukrajinu symbolem naděje, symbolem nebojácnosti, symbolem vítězství života nad smrtí, symbolem toho, že Ukrajina obstojí i v tak nelidských podmínkách.“

„Modlíme se k Neposkvrněné Panně Marii, připravujeme se na zasvěcení Ukrajiny a Ruska jejímu Neposkvrněnému Srdci, jak to oznámil papež František. Rádi bychom zasvětili ženy a ženy Ukrajiny ochraně Neposkvrněné Bohorodičky."

Válka na Ukrajině

image:Image Dějepisné sešity: Toufar
Dějepisné sešity: Toufar Kamil Činátl
image:Image Katolická církev v Československu 1945 - 1948