Arcibiskup Welby: František umí nahlédnout do srdce člověka

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 3. 2023, 18.23

Arcibiskup z Canterbury se zamýšlí nad papežovým pastoračním stylem: Je v něm hloubka, která je požehnáním pro celou církev, a to nejen pro římskokatolickou.

image:Image 26/source/orig/25098_22025_0_844.jpeg

Poprvé jsem se s papežem Františkem setkal asi dva až tři měsíce po svém nástupu do funkce a byl jsem velmi nervózní. Nikdy předtím jsem se s papežem nesetkal, nevěděl jsem, co si mám myslet, nevěděl jsem, jaký je.

Vešli jsme dovnitř, posadil jsem se a on řekl: „Já jsem starší než vy”, a já si pomyslel: „Ach jo, to bude jeden z těch...“ A on dodal: „O tři dny!“ Protože byl intronizován o tři dny dříve než já.

Ten začátek mi toho o papeži Františkovi a mém setkávání s ním tolik řekl.

Zrovna před pár minutami jsem s ním mluvil a byla to zkušenost s touto mimořádně hlubokou lidskostí, která nedělá kompromisy v pravdě, ale považuje každého člověka za nekonečně cenného. Říká to spousta lidí - říkám to i já -, ale u něj to vidím prožívat.

Druhou věcí je pozoruhodná etická představivost. Snaží se na problémy dívat jinou optikou, jiným způsobem. Možná je to jezuitským zázemím, nevím: u jezuitů to tak často bývá; ale výsledkem je, že k problému přistoupí z překvapivého úhlu.

Když s ním mluvíte o mnoha problémech, s nimiž se církev potýká, vidí do lidského srdce, ale také nachází způsoby lásky, které mohou odemknout tvrdé části srdce.

A třetí věc, kterou chci na jeho adresu říci, je, že prostota, která se na něm projevuje, je opravdovou prostotou.

A tyto tři věci: tato pozoruhodná síla intelektu a charakteru; toto pozoruhodně hluboké srdce; a jeho prostota mu umožňují mimořádným způsobem oslovit lidi mimo církev, jak to udělal svatý Jan Pavel II. Je v tom hloubka, která je požehnáním pro celou církev, nejen pro římskokatolickou.

JUSTIN WELBY, ARCIBISKUP Z CANTERBURY

Papež František Osobnosti Ekumenismus

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester