Argentinská teoložka se stává spolusekretářkou Papežské komise pro Latinskou Ameriku

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 2. 2022, 15.28

Papež František jmenoval argentinskou teoložku Emilce Cudaovou spolusekretářkou Papežské komise pro Latinskou Ameriku. Tato profesorka argentinské Katolické univerzity a první žena v Argentině, která dosáhla doktorátu z morální teologie na papežské univerzitě, tak stane po boku dosavadního sekretáře a dalšího laika, mexického filozofa a teologa Rodriga Guerry, který hájí originalitu latinsko-amerického teologického myšlení.

image:Image 9/source/orig/8300_4700_0_844.jpeg

Šestapadesátiletá Emilce Cudaová vyučuje sociální nauku církve na Papežské katolické univerzitě v Argentině a na St. Thomas University v USA. Je žačkou argentinského jezuity Juana Carlose Scannoneho, který rozvinul papežem ceněnou „teologii lidu“. Mimo jiné vydala sborník papežových výroků o teologii, etice a politice, k němuž Scannone napsal předmluvu (Para leer a Francisco. Teología, ética y política, Buenos Aires, Manantial, 2014, 260 str.). V Argentině je považována za ženu, která „dokáže vykládat papeže Františka“ ve světle učení teologie lidu. Cudaová je poradkyní Rady latinskoamerických episkopátů (CELAM) a argentinské biskupské konference, spolupracuje s vatikánským Úřadem pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, s Mezinárodní katolickou komisí pro migraci a projektem Františkova ekonomika.

Papežská komise pro Latinskou Ameriku, založená roku 1958 Piem XII., spadá pod Kongregaci pro biskupy a její laické vedení má již jistou tradici. V letech 2011-2019 působil v jejím čele uruguayský profesor Guzmán M. Carriquiry Lecour, bývalý bolivijský velvyslanec u Svatého stolce. Cudaová bude nicméně první ženou v této pozici. Únorové číslo měsíčníku „Ženy, církev, svět“ (Donne Chiesa Mondo), který vychází s listem L´Osservatore Romano, publikovalo s Emilce Cudaovou obsáhlý rozhovor.

Papež František

image:Image Eucharistie - srdce církve