Asijští katolíci se modlí za emeritního papeže

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 12. 2022, 11.59

Mnoho katolických společenství v Asii také reagovalo na výzvu papeže Františka ke "zvláštní modlitbě" za Benedikta XVI., jehož zdravotní stav se zhoršil o Vánocích, informuje agentura Asia News, jejímž zřizovatelem je Papežský institut zahraničních misií.

image:Image 22/source/orig/21419_pesy-20221228-poutmodlitebzanejmensi-z720982.jpg
Foto: Petr Synek, Člověk a Víra

Rangúnský arcibiskup, kard. Charles Bo, předseda Federace asijských biskupských konferencí, vyzval všechny věřící, aby se "modlili za tohoto svatého muže, jehož svědectví dodnes žehná církvi. Jeho příspěvek k II. Vatikánskému koncilu, jeho silná podpora poslání Jana Pavla II. a jeho intelektuální bystrost jsou nezapomenutelným přínosem pro dnešní církev. Zůstal věrný tradici a učení církve. Kéž ho ochrana Panny Marie nadále utěšuje a žehná mu darem zdraví".

Za Benedikta XVI. se modlí také čínské katolické komunity, které s vděčností připomínají jeho list čínským katolíkům z roku 2007. Mezi prvními, kdo včera odpověděl na výzvu papeže Františka, byl kard. Joseph Zen na svém twitterovém profilu, ale také mnoho dalších věřících ji sdílelo na čínské sociální síti Weibo. Zatímco na xinde.org, webové stránce, která je důležitým referenčním bodem pro katolické komunity v pevninské Číně, najdeme obrázek papeže Benedikta s modlitbou, který včera rozšířil portál VaticanNews.

V Indii, kard. Anthony Poola, arcibiskup z Hajdarábádu, zaslal věřícím poselství, v němž je vyzval k modlitbě za emeritního papeže. "Obdivuji ho ze tří důvodů: 1) je syntézou vědce a pastýře. Jeho teologické dílo o Ježíši Nazaretském je úžasné. Má však také srdce pastýře. 2) Jeho láska k církvi: nikdy nedělal kompromisy v hodnotách. 3) Jeho odvaha opustit papežský úřad. S velkou pokorou dokázal říci "ne", když se tento úkol stal příliš těžkým. Včera a dnes jsem na emeritního papeže s láskou vzpomínal při eucharistické slavnosti a modlil jsem se za něj, aby ho Pán utěšoval a podporoval", uvedl kard. Poola pro agenturu Asia News.

Život z víry

image:Image Pastorální teologie včera, dnes a zítra
Pastorální teologie včera, dnes a zítra Aleš Opatrný
image:Image Eucharistie