Athletica Vaticana a sport jako nástroj inkluze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 2. 2024, 11.44

Poradkyně pro zdravotně postižené amerického ministerstva zahraničí se setkala s týmem vatikánských atletů, aby s nimi diskutovala o inkluzi a významu sportu pro hendikepované.

image:Image 52/source/orig/51769_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-19.jpeg
Vatican Media

Díky sportu má mnoho lidí se zdravotním postižením možnost zapojit se do běžného života. Na tuto myšlenku se zaměřilo setkání se Sarou Minkarovou, "zvláštní poradkyní" amerického ministerstva zahraničí pro práva osob se zdravotním postižením, které se uskutečnilo 20. února odpoledne v sídle sportovní asociace Athletica Vaticana. Poradkyně, kterou jmenoval přímo americký prezident Joe Biden, byla v Římě, aby projednala přípravy na nadcházející summit G7 o zdravotně postižených, který se bude konat v Itálii koncem tohoto roku.

Během návštěvy pohovořila se Sárou Vargettovou, italskou středoškolačkou a reprezentantkou asociace Athletica Vaticana, které byla v 18 měsících diagnostikována juvenilní idiopatická artritida. Je upoutána na invalidní vozík a nedávno na italském halovém mistrovství získala zlaté medaile na 60, 200 a 400 metrů. Dívka se svěřila, že jí sport pomáhá jak po fyzické stránce, tak i po psychické. Sportuje na speciálně upraveném vozíku, který americké poradkyni předvedla. Na závěr jejich setkání předala Minkarové štafetový kolík podepsaný papežem Františkem.

V rozhovoru pro Vatican News Minkarová uvedla, že sport umožňuje lidem s postižením využít jejich schopnosti, posílit týmového ducha a zapojit se do společnosti. Hovořila také o důležité roli církve při pomoci se začleňováním osob se zdravotním hendikepem a poznamenala, že se při svých cestách po celém světe ráda a často setkává s jejími představiteli. Ocenila poselství papeže Františka o inkluzi a připomněla jeho projev na Světových dnech mládeže v Lisabonu, jehož součástí byla výzva k přijetí “všech, všech, všech“.

Setkání se zúčastnil také Giampaolo Mattei, prezident organizace Athletica Vaticana. S ohledem na to, že poradkyně Minkarová právě dorazila z Paříže, kde se setkala s výborem připravujícím paralympijské hry, Mattei zdůraznil, že cílem paralympijského hnutí není pouze oslavovat velké události nebo rozdávat medaile, ale ústředním bodem je ukázat, čeho mohou sportovci dosáhnout, když dostanou příležitost. A pokud to platí ve sportu, mělo by to ještě více platit v běžném životě. “Cílem paralympiády je změnit naše vnímání hendikepovaných v každodenním životě," zdůraznil Mattei.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Církev a společnost