Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Biskup Aguiar: V mladých Ukrajincích jsem viděl odvahu a radost, navzdory slzám

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace19. 7. 2023, 13.43
TiskTisk

Lisabonský pomocný biskup a budoucí kardinál se vrátil z napadené Ukrajiny, kde se v minulých dnech setkal se skupinami mladých lidí, kterým přinesl papežovu blízkost. Zejména těm, kteří se nebudou moci zúčastnit Světových dnů mládeže v Lisabonu: „Jak Svatý otec vždy říká, chceme mladým lidem naslouchat, chceme, aby snili, i když v tomto válečném kontextu je to mnohem těžší."

image:Image 38/source/orig/37479_25490_0_844.jpeg
Foto: Vatican Media

Mons. Américo Aguiar, pomocný biskup lisabonský, předseda Nadace Světových dnů mládeže v Lisabonu, se včera vrátil z Ukrajiny. V této sužované zemi navštívil budoucí kardinál několik měst, včetně Buče a Irpinu a setkal se se skupinami mladých lidí na pouti do mariánských svatyní v Zarvanici a Berdyčevě. Po včerejším návratu poskytl krátký rozhovor.

Papež František mi vždy připomíná, abych nezapomínal na mladé lidi, kteří nemohou jet do Lisabonu. Když jsem před čtrnácti dny v Lisabonu přijal otce Valdemara a Romana z řeckokatolické církve, kteří připravují mladé Ukrajince na odjezd, požádali mne, zda bych tamní mladé lidi nemohl navštívit. Duch Svatý mi připomněl tvář a slova papeže Františka  a tak jsem okamžitě souhlasil. Přijel jsem děkovat Bohu za Ducha Svatého, který mě k této misii přivedl. Mým dojmem je radost z toho, že přináším živého Krista těmto mladým lidem a trýzněnému ukrajinskému národu a radost z toho, že i zde nacházím živého Krista, v jejich utrpení, v jejich těžkostech, v jejich slzách, v životě a smrti našich milovaných bratří a sester. Jsou to tedy jedinečné okamžiky, které nám pomáhají ještě lépe se připravit na budoucnost v jistotě, že je naléhavé svědčit o živém Kristu lidstvu, protože když Boha vyjmeme ze svých srdcí, stane se toto: krutost, zlo, lež, smrt, násilí a válka.

Máte za sebou dvě setkání s ukrajinskou mládeží. Čím se vám vryla do paměti?

Především Boží něhou při těchto setkáních, která se odehrávají v srdci Matky. Jak nám řekl papež František ve Fatimě: máme Matku a setkání s těmito mladými lidmi v Matčině domě v sobě nese tuto zvláštní něhu. Od těchto mladých lidí jsem získal odvahu a radost, když jsem viděl Krista živého v jejich očích a srdcích, když jsem viděl jejich ochotu být protagonisty vlastního života a míru, který si pro Ukrajinu tolik přejeme.

Bude během Světových dnů mládeže v Lisabonu nějaký zvláštní moment věnovaný mladým Ukrajincům?

Již nějakou dobu spolupracujeme s kněžími, kteří organizují účast Ukrajinců na Světových dnech mládeže, a snažíme se pochopit, co by jim mohlo ublížit a co by naopak mohlo představovat tišící prostředek v těchto měsících války, které prožíváme. Nechceme tedy přidávat k utrpení těchto mladých lidí žádnou bolest, žádnou nepřízeň: jejich srdce jsou zraněná a my potřebujeme čas, který je v mnoha okamžicích našeho života vzácný. Čas a modlitba mohou udělat to, co je potřeba: přinést dar míru. Chceme prosit nebeského Otce o tento dar pokoje, protože pokoj je dar od Boha. V Lisabonu budou přítomni jak mladí lidé z Ukrajiny, tak z mnoha dalších zemí světa, které dnes bohužel zažívají války. A to bude jeden z ústředních momentů Světových dnů mládeže.

Redakčně upraveno


Focusy

Světové dny mládeže Válka na Ukrajině

Mohlo by vás zajímat

image:Image Benediktini a střed Evropy
Benediktini a střed Evropy Dušan Foltýn, Pavlína Mašková, Petr Sommer
Cena: 809 Kč
image:Image Břevnovské opatství ve středověku
Břevnovské opatství ve středověku Josef Šrámek
Cena: 360 Kč
image:Image Vatikán a německý nacismus 1923-1945
Vatikán a německý nacismus 1923-1945 Marek Šmíd
Cena: 258 Kč
image:Image Kristovy relikvie
Kristovy relikvie Marek Šmíd
Cena: 215 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou