Biskup: Mládež je naše budoucnost

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace31. 10. 2022, 10.40

Diecézní centrum života mládeže Vesmír v Deštném v Orlických horách v sobotu 29. 10. slavilo 30 let své existence. Vzpomínalo se na zážitky, ale i na ty úplné začátky, kdy na podzim roku 1992 zakoupilo královéhradecké Biskupství areál, jehož základem byla německá škola, ve které se učilo do roku 1946.

image:Image 19/source/orig/18472_16016_0_image.jpg
Foto: Pavel Langer, Člověk a Víra

Po odsunu německých obyvatel se postupně ze školy a dostavěných chatek na přilehlé stráni stalo rekreační zařízení a posléze pionýrský tábor Vesmír. Všichni dnes vděčí Mons. Karlu Otčenáškovi, tehdejšímu královéhradeckému biskupovi za jeho moudré a prozíravé rozhodnutí. A byl to on, kdo tehdejší areál svěřil Mons. Pavlu Rouskovi, který krátce na to oslovil několik mladých lidí a pozval je ke spolupráci, aby s nimi vytvořil první „vesmírný tým“.

Sobotní slavnost si nenechali ujít biskupové ani mnoho kněží. „Mládež, naše budoucnost, se často nedokáže orientovat v přemíře informací v dnešním světě, a proto věřící, církev, muži i ženy, by se zejména měli snažit jim pomoci najít tu správnou cestu. Bůh povolává k různým stavům, ať je to z přirozeného řádu stav manželský, čili povolání k manželství, to vidím jako velmi důležité, neboť rodina je v krizi. Snažíme se mladé motivovat, aby věděli, jaký dar od Boha máme ve svátosti manželství. Nakonec nemáme málo případů, kdy se i díky centru Vesmír mladí našli a později vzali, dokonce tu mívali a mívají i svatby. Pro naši diecézi i celou církev má centrum Vesmír velký význam, neboť jde o duchovní práci s mládeží.”

Život z víry Mladí v církvi

image:Image Láska tvoří krásu
Láska tvoří krásu Marek Vácha
image:Image Bůh ve škole