Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Biskupové Wasserbauer a Nuzík se setkali s oběťmi zneužívání

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze,Pražská arcidiecéze
Datum publikace16. 9. 2023, 15.36
TiskTisk

S lidmi, kteří v církvi zažili nějakou formu zneužívání, se v pátek 15. září, na svátek Panny Marie Bolestné, setkal na poutním místě ve Staré Boleslavi pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer a v poutní bazilice na Velehradě administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík.

image:Image 42/source/orig/41015_27013_0_230915-zneuzivani.jpg
Foto: Arcibiskupství olomoucké

Osobního setkání s biskupem se ve farním centru za staroboleslavskou mariánskou bazilikou zúčastnily přibližně dvě desítky lidí, jak z řad obětí či jejich příbuzných, tak i ze spolku Někdo ti uvěří, jenž si za svůj cíl vytkl pomoc obětem zneužívání. Setkání se zúčastnilo i několik místních farníků. Biskup uvedl, že by rád z takovéhoto setkání udělal tradici. „Dá-li Bůh, tak se za rok sejdeme zase,“ prohlásil.

Na Velehrad přišla asi desítka osob, kde biskup Nuzík vzpomenul na své první setkání s fenoménem zneužívání. „Jako generálního vikáře mě oslovil kněz, kterému se svěřil jeden ministrant. A jako vždy, když člověk narazí na podobně velké zlo, bylo zpočátku těžké tomu uvěřit,“ řekl a dodal, že probíhající setkání má všechny ujistit o tom, že církev a její představitelé berou tento problém vážně.

Bezprostředně po setkání celebroval biskup Zdenek Wasserbauer v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi za oběti zneužívání mši svatou. Ve své homilii mimo jiné uvedl: „Když někdo, koho milujeme nebo na kom nám záleží, trpí, tak trpíme spolu s ním. Čím více milujeme, tím více trpíme! Nejlépe je to asi vidět u rodičů a jejich dětí,“ uvedl.  

„Panna Maria, která má zkušenost Kalvárie, je blízko těm, kteří jakýmkoli způsobem na těle nebo na duši trpí. To je důležité pro nás! A myslím, že se tím můžeme nechat také inspirovat, abychom měli otevřené srdce pro všechny trpící a zvláště třeba pro ty, kteří byli někým zraněni, zneužiti, kterým bylo nějak ublíženo na těle i na duchu."

Na Velehradě ve svém kázání při mši svaté biskup Nuzík připomenul, že se nachází v bazilice, kde už dříve lidé předkládali k odpuštění své viny i selhání, třeba při kající pouti v roce 1990 za všechny, kdo pochybili v období komunismu. „Také tato dnešní bohoslužba v sobě nese rozměr kajícnosti, výzvy i omluvy, aby se to, co je bolestné, podařilo otevřít a také napravit,“ zmínil a připomenul, že církev obětem zneužívání nabízí vedle modlitby také pomoc a duchovní doprovázení na cestě k nápravě škod a uzdravení bolesti.

 „Chceme Panně Marii svěřit i bolest se zneužíváním v církvi, která působí tolik bolesti. Proste spolu se mnou, abychom tyto případy dokázali jako představení v církvi bez odkladu řešit správným způsobem, ale také, aby Bůh na přímluvu Panny Marie Bolestné tyto rány uzdravoval.“

Celá zpráva o setkání ve Staré Boleslavi je zde a ze setkání na Velehradě zde


Focusy

Ochrana nezletilých v církvi Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Pastorální teologie pro laiky
Pastorální teologie pro laiky Aleš Opatrný
Cena: 179 Kč
image:Image Radost z Boha
Radost z Boha Marek Vácha
Cena: 260 Kč
image:Image Církev a výzvy přítomnosti
Církev a výzvy přítomnosti Éric de Moulins-Beaufort
Cena: 224 Kč
image:Image Kostelníkem v našich časech
Kostelníkem v našich časech Michal Altrichter
Cena: 36 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou