Biskupská synoda nebude výlučně biskupská, budou v ní laici s hlasovacím právem, včetně žen

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 4. 2023, 15.37

Generální sekretariát biskupské synody informoval 26. dubna o změnách v instituci biskupské synody. Dosud měli hlasovací právo pouze biskupové a jednotliví kněží, například zástupci mužských řeholních řádů. Na nadcházejícím shromáždění budou mít nově hlasovací právo laici a zástupkyně zasvěcených žen. V sedmdesátičlenném orgánu se navíc doporučuje vyrovnané zastoupení mužů a žen. Papež ale chce, aby si synoda i nadále zachovala biskupský charakter.

image:Image 29/source/orig/28402_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg
Foto: Vatican Media

Papež František tyto změny schválil 17. dubna. Dnes je na tiskové konferenci představili kardinálové Grech a Hollerich. Podle nich se bude synody s hlasovacím právem účastnit po pěti zástupcích mužských a ženských řeholních kongregací, zvolených uniemi generálních představených. Kromě toho již na budoucím shromáždění nebudou přítomni auditoři. Místo toho se ho bude účastnit 70 členů, nikoli biskupů, ale zástupců Božího lidu. Budou vybráni papežem ze seznamu 140 kandidátů navržených mezinárodními shromážděními biskupských konferencí a shromážděním patriarchů východních katolických církví, po 20 zástupcích z každého shromáždění. Doporučuje se, aby 50 % této skupiny tvořily ženy a aby byla zohledněna také přítomnost mladých lidí. Kromě toho mohou být mezi účastníky synody na základě papežského jmenování nebiskupové.

Naopak bez hlasovacího práva se shromáždění zúčastní delegáti z jiných křesťanských denominací, experti a poprvé také "facilitátoři, tj. odborníci, jejichž úkolem je usnadňovat práci v jednotlivých fázích shromáždění”.

Další změna se týká zástupců římské kurie. Dosud se synody účastnili představitelé dikasterií, které určil papež. Na budoucím shromáždění bude moci Svatý otec jmenovat i někoho jiného než vedoucího dikasteria.

Informace o budoucím synodálním shromáždění byly poskytnuty formou otázek a odpovědí. Týkají se také volby zástupců biskupů. Jejich počet závisí na velikosti biskupské konference a pohybuje se od jednoho v případě shromáždění do 25 biskupů až po pět, pokud je biskupů více než 200. Každou volbu bude muset schválit papež a do té doby nesmí být jména zveřejněna.

Navzdory dnes oznámeným změnám zůstane zachován původní charakter synody jako shromáždění biskupů. Biskupové budou skutečně tvořit 75 % účastníků a navíc budou na základě rozlišování v rámci episkopátů navrženi i účastníci, kteří nejsou biskupy.

Zdroj: polská sekce Vatican News

Synoda