Bohaté menu pro dětskou duši

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace4. 1. 2022, 20.52

Kniha pro děti známého salesiánského kněze a spisovatele Bruna Ferrera Vyprávěj mi o svatém přijímání obsahuje deset příběhů plných jídla, moudrosti, modliteb a rozjímání. A navíc i hrst dojemných okamžiků a trochu „ztřeštěných“ příběhů.

image:Image 8/source/orig/7005_Vypravej-mi-o-svatem-prijimani.jpg
B. Ferrero, A. Peirettiová: Vyprávěj mi o svatém přijímání

Bruno Ferrero chce děti, které se připravují na první svaté přijímání, ve své knize Vyprávěj... upoutat svými příběhy a přiblížit jim veliké tajemství eucharistie. Je to velká výzva, posuďte sami.

V zemi hranatých misek musela skončit slavnost, protože v restauraci došly ingredience na výrobu pizzy. A bez pořádné pizzy prostě v Itálii slavení není! Kouzelná víla ovšem pošle malého hocha s vědrem pro všechny důležité přísady. Úkol zní: Naplň vědro všemi krásnými věcmi, které najdeš. Nevěřili byste, z čeho se nakonec vařilo, co všechno posbíral! Zelený lísteček ze stromu, tryskání fontány, kousek západu slunce, dva oranžové obláčky, babiččinu modlitbu, dědečkovo pohlazení, sametový pohled Lucčiných očí, červenou rybičku, psí štěkání, pochvalu od trochu unaveného tatínka a pusinky od maminky. Není divu, že vznikne ta největší a nejlepší pizza na světě.

V dalším příběhu mají rodiče trápení, protože jejich milovaný synek nechce růst. Cpou do něj dobroty a vitamíny horem dolem, z Afriky objednali žirafí mléko, ale klučík nepovyroste ani o píď. A pak se něco stane. Tatínek s maminkou na svého syna pohlédnou s láskou a řeknou: „Jsi to nejkrásnější, co máme. Jsme moc šťastní, že tě máme.“ A z miminka jim náhle začne růst kluk jak buk. Růst mu pomůžou... rodičovská láskyplná slova.

V jiném příběhu spolu hovoří myš se zrnky obilí, nebo havran s prorokem Eliášem. A na konci každého příběhu „mluví stůl“. Slovy „Kdyby stůl mohl mluvit“ je za každým příběhem uvozeno krátké zamyšlení. O jídle, stolování a setkávání, o lásce, Ježíši a eucharistii.

Jednotlivé příběhy jsou v tomto nevšedním menu jakousi polévkou. Polévky je hodně, ale nejste po ní ještě sytí a těšíte se, co přijde jako další chod. Zamyšlení za příběhem vás dosytí. A nechybí ani dezert na konec: krátká modlitba s větou rozvíjející každé zamyšlení.

Bruno Ferrero má dar svými příběhy bohatě sytit a hýčkat naše duše. Názvy jeho jiných knih mluví za vše: Příběhy pro potěchu duše. Květiny pro duši. Úsměvy pro duši. Balzám pro duši. Pohlazení pro duši. Hluboké myšlenky ukryté v krátkých příbězích umí chytnout za srdce. A nasytit nás. A jelikož lidská duše potřebuje být sycena dobrými věcmi již odmala, myslí otec Ferrero také na děti. V Karmelitánském nakladatelství vyšly od něj pro děti už dvě knížky s názvem Otče náš a Zdrávas Maria, ve kterých se chopil nelehkého úkolu – přiblížit dětem jednotlivá slova těchto modliteb. Stejně jako ve Vyprávěj mi o svatém přijímání pracuje s krátkými, výstižnými a moudrými příběhy. Najdeme zde příběhy podle skutečnosti, příběhy pohádkové, biblické i fantazijní – takové, které by se mohly někdy stát.

Lidská duše je jedinečná a vzácná. Křesťané věří, že Bůh ji vkládá do člověka v prvních okamžicích jeho stvoření a ona pak už nikdy nezanikne. Je věčná. A tak je potřeba se o ni dobře starat a živit ji. Aby zdravě rostla a úspěšně došla svého cíle. Tak by šlo shrnout poselství Ferrerových dětských knížek.

Co by to bylo za slavnostní menu, kdyby nebylo prostřeno na krásném stole. U knížky Vyprávěj mi o svatém přijímání jsou tímto prostřeným stolem vlídné obrázky slovenského výtvarníka Juraje Martišky. Báječně dokreslují atmosféru, ve které se snoubí napínavé a hravé příběhy s moudrými meditacemi a modlitbami.

Přijměte pozvání a pojďte si ze slavnostního menu uzobnout!

Knihu můžete zakoupit na eshopu eshop.cirkev.cz.

Světové dny mládeže Mladí v církvi Rok rodiny

image:Image Sloni a kapradí