"Boží architekt" Antoni Gaudí je o krok blíže blahořečení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 12. 2023, 10.37

Podle prohlášení barcelonské arcidiecéze ze 4. prosince byla kauza beatifikace Antonia Gaudího převedena z občanského sdružení na církevní, a vstoupila tak do závěrečné fáze. Znamená to, že architekt velkolepé barcelonské katedrály Sagrada Familia by mohl být brzy prohlášen za "ctihodného", což je předstupeň blahořečení, posléze svatořečení.

image:Image 47/source/orig/46887_navrh-bez-nazvu-13.png
Canva.com

Barcelonská arcidiecéze zaslala vatikánskému Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení tzv. positio super vita, virtutibus, et fama sanctitatis (= stanovisko k životu, ctnostem a pověsti svatosti), které je základním argumentem ve prospěch Gaudího blahořečení. Tuto informace zveřejnilo barcelonské arcibiskupství v prohlášení ze 4. prosince.

Podle arcidiecéze se tím případ dostává do závěrečného procesu směřujícího k blahořečení. Dikasterium nyní rozhodne, zda bude ve věci katalánského architekta, který je v současnosti považován za "služebníka Božího", pokračovat dále. Pokud proces dikasterium schválí, předloží positio papeži, který by pak povolil jeho zveřejnění a tím prohlásil Gaudího za "ctihodného".

Ačkoli je církevní kanonizační proces zdlouhavý a Gaudího kauza je otevřená již několik desítek let, agentura CNA v roce 2015 informovala, že papež František vyjádřil přání postoupit v této záležitosti kupředu. Při setkání se Sdružením pro blahořečení Antonia Gaudího v roce 2015 papež označil Gaudího za "velkého mystika". Toto sdružení převážně laických katolíků začalo poprvé zvažovat možnost Gaudího svatořečení v roce 1992. Proces jeho kanonizace pak oficiálně zahájil Vatikán v roce 2003.

Barcelonský kardinál Juan José Omella 4. prosince vyjádřil podporu a případ předal kanonickému sdružení, které se jím bude od nynějška zabývat. Kanonické sdružení tvoří právě kardinál Omella, několik kněží a věřících laiků.

Antoni Gaudí, který zemřel v roce 1926 ve věku 73 let, byl modernistický a naturalistický architekt, který se nejvíce proslavil velkolepou katedrálou Sagrada Familia, která ční nad Barcelonou. Ačkoli ji navrhl Gaudí, staví se již déle než 100 let. Nepřeberné množství vysokých věží a jedinečná architektura z ní učinily jeden z nejznámějších chrámů světa.

Papež Benedikt XVI. jej posvětil v roce 2010, 128 let po zahájení stavby a při této příležitosti uvedl, že Gaudí spojením přírody, Písma svatého a liturgie "geniálně pomohl vybudovat naše lidské vědomí, zakotvené ve světě, ale otevřené Bohu, osvícené a posvěcené Kristem".

Gaudí je znám také celou řadou skutečně netradičních, ale působivých děl, včetně budov, paláců a památníků.

Zdroj: CNA

Osobnosti Světci dneška