"Byla jsem zboží!" Říká žena, která se narodila náhradní matce

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 4. 2024, 12.42

Olivia Maurel, která se v roce 1991 narodila náhradní matce, nyní vede kampaň za zrušení surogátního mateřství a podporuje výzvu papeže Františka, aby bylo zakázáno po celém světě. Rovněž v dokumentu Dignitas Infinita, který byl dnes, 8. dubna, zveřejněn, Svatý otec náhradní mateřství opětovně odsuzuje.

image:Image 55/source/orig/54406_fotky-k-clankum-na-web-4.png
Canva.com

"Byla jsem produktem náhradního mateřství. Vždycky jsem se cítila jako dítě vyrobené na zakázku, zboží za peníze," uvedla Olivia, která se v souvislosti se svým původem potýkala s krizí identity a několikrát se pokusila o sebevraždu. Jsme zvyklí číst ve zprávách krásné příběhy o dětech, které se narodily náhradním matkám, ale už nejsme zvyklí slyšet o negativních stránkách náhradního mateřství a o tom, jak je to naprosto neetické," řekla Olivia Maurel v rozhovoru pro Catholic News Agency.

Zatímco ve většině zemí Evropské unie je náhradní mateřství zakázáno, v mnoha státech USA je tato praxe povolena. Objevují se případy, kdy se těhotenství zkomplikovalo tak, že náhradní matka během něj zemřela. Mnoho surogátních matek také těchto devět měsíců traumaticky poznamená na celý život. "Z lékařského hlediska není etické žádat ženu, aby si vzala peníze, když ji vědomě žádáme, aby riskovala své zdraví. Ve Spojených státech jsme zaznamenali mnoho úmrtí těchto matek, několik jich bylo i u nás v Kalifornii," uvedla Jennifer Lahl, prezidentka Centra pro bioetiku a kulturu a režisérka dokumentárního filmu o náhradním mateřství #BigFertility.

Režisérka v dokumentu sdílí příběh náhradní matky (Lindy) z Kalifornie, kterou si najal pár z Číny, aby odnosila dvojčata. Během těhotenství ale pár Lindě oznámil, že se rozvádějí a chtěli, aby šla na potrat. Zaplatili by jí za to dalších 80 tisíc dolarů. Linda byla v šoku a nabídla se, že dvojčata po narození adoptuje. Číňanka, která Lindu objednala, ale vysvětlila, že nechce, aby její děti vyrůstaly v domácnosti s nižšími příjmy. Režisérka Jennifer Lahl mimo jiné o tomto příběhu mluvila na konferenci, která se konala minulý týden v Římě, a tématem bylo zrušení náhradního mateřství ve světě.

Další případ se odehrál v Chicagu. Minulý týden zde zatkli muž, který plánoval sexuálně napadnout objednané náhradní dítě, které se teprve mělo narodit. "Náhradní mateřství je jediný způsob, jak může svobodný muž získat do výhradní péče novorozené dítě," uvedla Kajsa Ekis Ekman, autorka knihy o náhradním mateřství.

Podle režisérky Jennifer Lahl je úplný zákaz pronajímání děloh a kupování dětí nevyhnutelný. "Jak regulovat, aby se zabránilo zdravotním rizikům pro matku a dítě? Jak chcete regulovat, abyste zabránili traumatizaci matky a dítěte. Jak chcete regulovat, abyste zabránili smrti matky a dítěte? Jaký zákon by mohli naši zákonodárci napsat a schválit, aby zachránili životy?"

Ve světle obav o lidská práva vyzval papež František na začátku roku v projevu ke všem světovým velvyslancům ve Vatikánu k celosvětovému zákazu surogátního mateřství. "Považuji takzvané náhradní mateřství za odsouzeníhodné. Představuje závažné porušení důstojnosti ženy a dítěte. Dítě je vždy darem a nikdy není základem komerční smlouvy," uvedl papež František. "Mám naději, že mezinárodní společenství bude usilovat o všeobecný zákaz náhradního mateřství. Lidský život musí být v každém okamžiku své existence chráněn."

Olivia Maurel uvedla pro agenturu CNA, že byla velmi ráda, když se dozvěděla, že papež František v lednu důrazně odsoudil náhradní mateřství. Ačkoli není katolička, identifikuje se jako feministka a ateistka, napsala v prosinci papeži dopis, v němž se podělila o svůj příběh a požádala ho o podporu všeobecného zákazu náhradního mateřství. Minulý týden se Olivia Maurel setkala s papežem Františkem osobně, a to v otázce Casablanské deklarace za zrušení náhradního mateřství, dokumentu podepsaného v roce 2023.

Zdroj: CNA

Církev a společnost