Byla spuštěna aplikace ke Svatému roku 2025

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 11. 2023, 13.57

Dikasterium pro evangelizaci spustilo v úterý 31. října oficiální mobilní aplikaci "Iubilaeum25". Aplikaci, která usnadní registraci na akce Jubilejního roku, je možné stáhnout z App Store pro iOS a Play Store pro Android.

image:Image 45/source/orig/44652_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-92.jpeg
Vatican Media

Prostřednictvím aplikace bude možné získat přístup ke všem aktuálním informacím o Jubileu, zaregistrovat se jako poutník Svatého roku a získat zdarma poutnickou kartu. Uživatelé si budou moci uložit události, o které mají zájem, prostřednictvím intuitivního a jednoduchého menu, rychleji se dostanou do personalizované oblasti a získají jedinečný QR kód pro vstup Svatou branou.

Svatou bránu v bazilice svatého Petra otevírá papež pouze u příležitosti Jubilea. Obvykle se otevírá jako první a toto gesto znamená začátek Svatého roku. První zmínka o tomto obřadu pochází z roku 1500 od papeže Alexandra VI. Ve dnech předcházejících otevření brány se rozebírá zeď, která ji ohrazuje. Během této doby je ze zdi odstraněna schránka, která zůstala zazděná od posledního Svatého roku. V ní je klíč, který umožňuje otevření brány. Od obřadu poklepání kladivem se upustilo, dnes papež na bránu poklepává pouze symbolicky.

Od té chvíle zůstává brána otevřená po celý rok pro průchod poutníků. Tímto gestem mohou nejen ti, kdo přicházejí do Říma, získat za obvyklých podmínek odpustky spojené se Svatým rokem. Průchod branou také znamená, že se člověk na své cestě obrácení setkal s Kristem, který je "branou", jež nás spojuje s nebeským Otcem. Brána je otevřená pro ty, kdo se obrátí. Následně se otevřou i brány v ostatních vatikánských bazilikách.

Jubileum v roce 2025 bude 27. řádným jubileem v dějinách církve. První jubileum vyhlásil Bonifác VIII. v roce 1300. Klement VI. v roce 1350 rozhodl, že se budou slavit každých sto let. Pavel II. bulou z roku 1470 stanovil, že se jubilea mají konat každých 25 let.

Jubileum nabízí věřícím možnost získat plnomocné odpustky pro sebe nebo pro zemřelé; je to rok smíření a obrácení, solidarity a oddanosti spravedlnosti ve službě Bohu a svým bratřím a sestrám.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Jubilejní rok 2025