Byly spuštěny nové webové stránky pro podání žádosti o zaměstnání ve Vatikánu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 10. 2023, 11.51

Ekonomický sekretariát ve Vatikánu spustil novou webovou stránku pro přijímání žádostí o zaměstnání pro laiky, kteří se chtějí ucházet o volná místa u Svatého stolce.

image:Image 44/source/orig/43940_bazilika-vatikan.jpeg
Vatican Media

Dosud byli laičtí uchazeči o zaměstnání u Svatého stolce přijímáni na základě dostupných životopisů. Od nynějška bude možné se na volná nebo brzy uvolněná místa hlásit přímo. To je hlavní novinka nových webových stránek Ekonomického sekretariátu, vedeného prefektem Maximinem Caballero Ledem, které byly spuštěny v úterý 24. října 2023.

Vatikánský personál a reforma

Jak vysvětluje prefekt Ekonomického sekretariátu, "ústřední téma ekonomické reformy se týká personálu, který je jako vždy jednou z nejsložitějších reforem. Je tomu tak proto, že k provedení reformy a plnění poslání Svatého stolce potřebujeme lidi s odpovídajícími kompetencemi, motivací a především etickým cítěním."

Jak může člověk pracovat u Svatého stolce? Jaké pracovní pozice jsou k dispozici?

"Odpovědět na tyto otázky," říká Luis Herrera, vedoucí personálního oddělení Svatého stolce, "bude nyní možné veřejně prostřednictvím sekce 'Pracujte u nás' na webových stránkách věnovaných tomuto účelu. Zde budou zveřejněny veškeré informace o volných pracovních pozicích a požadované kvalifikaci uchazečů. Každý, kdo bude mít zájem, bude moci prostřednictvím těchto webových stránek podat elektronickou žádost o zaměstnání."

Zjednodušení procesu podávání žádostí

Tímto způsobem, jak poznamenal Ekonomický sekretariát, bude možné oslovit všechny, zejména zájemce, kteří se mohou okamžitě dozvědět o volných pracovních pozicích, a podpořit tak výběr pracovníků, kteří mají o danou konkrétní pozici skutečný zájem.

"Často se stává, že dikasteria a úřady požadují zaměstnance s určitou specializací, jako jsou jazykové nebo technické znalosti, které není snadné najít. Díky nové webové stránce se usnadní komunikace mezi nabídkou a poptávkou," uvedl Herrera. Prostřednictvím webových stránek však bude možné zasílat i životopisy bez vazby na konkrétní pozici a čekat, až se vhodná pozice uvolní. "Pracujte u nás" je sekce věnovaná laickým zaměstnancům, kteří mají zájem o práci u Svatého stolce, a je určena uchazečům mimo Vatikán.

Interní mobilita

Ekonomická sekretariát se zároveň snaží podporovat interní mobilitu, takže když se uvolní pracovní místo, bude oznámení předáno také prostřednictvím portálu pro zaměstnance, aby se zjistilo, zda již existují lidé, kteří jsou součástí personálu Svatého stolce a mají o něj zájem.

Nové webové stránky Ekonomického sekretariátu kromě informací o funkcích a rozhodovacích procesech dikasteria transparentně představují také pravidla pro kontrolu a dohled v ekonomických a finančních záležitostech, jakož i pravidla pro dohled a dozor v administrativních záležitostech.

Například Úřad pro předpisy o zadávání veřejných zakázek vykládá a uplatňuje "Pravidla transparentnosti, kontroly a hospodářské soutěže v postupech zadávání veřejných zakázek Svatého stolce a Městského státu Vatikán", přijatá v květnu 2020.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Církev a společnost