Byly zahájeny konzultace k novým pokynům k problematice zneužívání

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 6. 2023, 13.03

Svatý stolec připravuje aktualizované pokyny pro všechny místní církve ve věci ochrany nezletilých a správného přístupu k případům zneužívání. Návrh byl přijat již na posledním plenárním zasedání Papežské komise pro ochranu nezletilých. Právě zahájené konzultace ho doplní a upřesní.

image:Image 36/source/orig/35644_christian-counseling-for-teens.jpg
Foto: Mantracare

Konzultace probíhají jak na úrovni vedení komise, tak i na úrovni všeobecné. Komise rozeslala dotazníky všem biskupstvím a vrchním řeholním představeným. Zároveň má každý na internetových stránkách možnost formulovat své návrhy, výhrady či názory. Podle Stefana Matteiho, jednoho z expertů papežské komise, jde o to, aby všichni pochopili, že boj proti zneužívání je úkolem celé církve.

"Hlavním cílem těchto konzultací je lépe porozumět místní kulturní vnímavosti v jednotlivých kontextech v souvislosti s tím, jak pak tyto obecné zásady, vytvořené podle univerzálních standardů, budou uplatňovat na lokální úrovni a jaká může být jejich účinnost. Takže jednou ze zpětných vazeb, kterou bychom rádi získali, je právě pochopení toho, co může být v daných kulturních oblastech kritickým prvkem, co je třeba zlepšit, zda existují šedé zóny a tak dále. Stručně řečeno, jde o to, abychom zlepšili naši práci. Jednou z hlavních výzev pro naši komisi je obrovské rozpětí církve a skutečnost, že je institucí, která může zasahovat do opravdu nejintimnější roviny života lidí jako žádná jiná, takže je pro nás důležité pochopit, jak mohou v této věci přispět a jaké výzvy na tomto poli vidí."

Ochrana nezletilých v církvi Život z víry

image:Image Obejmi svou nesmrtelnost
Obejmi svou nesmrtelnost Lawrence J. Scheiderman
image:Image O ublížení, odpuštění a zpovědi