Bývalý apoštolský nuncius v ČR Giuseppe Leanza slaví dnes 80. narozeniny

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace2. 1. 2023, 13.52

Bývalý apoštolský nuncius v České republice arcibiskup Giuseppe Leanza slaví dnes, 2. ledna, 80. narozeniny. Jako velvyslanec Svatého otce u nás působil od října 2011 až do roku 2018, kdy odstoupil kvůli dovršení limitního věku 75 let. Při této příležitosti mu prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád T. G. Masaryka.

image:Image 22/source/orig/21548_160528-112503-peza-p1v1680-pout-jablonne-od-11h.jpg
Petr Zatloukal, ČaV

Giuseppe Leanza pochází ze sicilského města Cesarò, na kněze byl vysvěcen 17. července 1966. V roce 1970 začal studovat Papežskou církevní akademii v Římě, na níž se připravují ke službě diplomaté Svatého stolce a představitelé Státního sekretariátu papežské kurie. Po získání doktorátu z kanonického práva v roce 1972 vstoupil do vatikánských diplomatických služeb a sloužil na nunciaturách v Paraguayi, Ugandě a Spojených státech amerických a v sekci pro vztahy se státy Státního sekretariátu papežské kurie.

Papež Jan Pavel II. ho 3. července 1990 jmenoval titulárním arcibiskupem lilibejským (biskupské svěcení přijal 22. září 1990 z rukou kardinála Casaroliho) a současně apoštolským nunciem na Haiti. Od roku 1991 působil jako pronuncius v Malawi a současně jako apoštolský nuncius v sousední Zambii. Poté byl ustanoven apoštolským nunciem v Bosně a Hercegovině, dále působil ve Slovinsku, Makedonii a také v Bulharsku. Od února 2008 byl nunciem v Irsku, kde setrval do roku července 2011. Apoštolským nunciem v České republice ho papež Benedikt XVI. jmenoval 15. září 2011. Do Prahy přicestoval 13. října, předáním pověřovacích listin prezidentu republiky dne 17. října 2011 se ujal úřadu, který opustil až v roce 2018.

Osobnosti

image:Image A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi?
A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi? Jan Jelínek
image:Image Pravdu říkat, pravdu žít