Církev v nouzi ocení přeživší útoku islamistů v Nigérii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 11. 2023, 11.11

Zdravotní sestra Margaret Attahová bude první osobností, která získá ocenění "Odvaha být křesťanem" udělované organizací Církev v nouzi (Aid to the Church in Need). Attahová přišla o obě nohy a zrak na jednom oku, když na Svatodušní neděli roku 2022 vybuchla v kostele svatého Františka Xaverského v Owo ve státě Ondo bomba.

image:Image 46/source/orig/45746_margaret-attah-01.png

Zdravotní sestra, která přežila džihádistické zvěrstvo v Nigérii, při němž zemřelo 41 věřících, přiletí do Spojeného království, aby převzala ocenění za statečnost a víru tváří v tvář pronásledování. Margaret Attahová převezme ocenění "Odvaha být křesťanem" v rámci iniciativy Červená středa (#RedWednesday) v katedrále svatého Jiří v Southwarku ve středu 22. listopadu 2023.

Caroline Hullová, národní ředitelka organizace Církev v nouzi, řekla: "Jsme velmi potěšeni, že Margaret přijede do Velké Británie a převezme naše vůbec první ocenění “Odvaha být křesťanem“. Naše srdce a modlitby patří všem, kteří v kostele svatého Františka Xaverského při tomto zvěrstvu utrpěli. Margaret dostává odměnu jménem všech, kteří nejenže vydrželi toto strašné utrpení, ale díky síle víry se naučili žít se svými zraněními, která jim změnila život."

Ocenění Attahové předá apoštolský nuncius ve Velké Británii arcibiskup Miguel Maury Buendia, který k této události řekl: "Je pro mě velkou ctí, že jsem byl pozván, abych poprvé v historii předal cenu za statečnost. Náboženská svoboda je nesmírně důležitá a organizace Církev v nouzi vyznamenáním oceňuje ty, kteří tváří v tvář pronásledování prokázali mimořádnou oddanost své víře."

Akce Červená středa (#RedWednesday) začne shromážděním na nádvoří katedrály před mší svatou v 18:00, kterou bude koncelebrovat apoštolský nuncius a arcibiskup John Wilson ze Southwarku. Katedrála bude uvnitř i venku osvětlena červeně. Na konci bohoslužby s africkou tematikou bude Attahové ocenění předáno.

Attahová byla jednou z více než 70 návštěvníků mše, kteří byli zraněni při útoku 5. června 2022. Několik přeživších utrpělo vážná zranění. K teroristickému činu se později přihlásila islamistická extremistická skupina Boko Haram.

V červnu letošního roku vyzval P. Emmanuel Faweh, rektor Institutu svatého Alberta v diecézi Kafanchan, k uznání 41 osob, které přišly o život při útoku na kostel v Owo, za mučedníky a k zahájení prvního kroku kanonizačního procesu.

Zdroj: Zenit

Pronásledování křesťanů Červená středa

image:Image Příběhy českých písní
Příběhy českých písní Josef Krček