Církev ve Svaté zemi vstupuje do nového roku s prosbou o mír

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 1. 2024, 12.08

“Ať vám Pán dá pokoj," slova františkánského pozdravu několikrát zazněla při oslavách začátku roku ve Svaté zemi. “Tento pozdrav říká velkou pravdu, že mír pochází od Pána Ježíše," zdůraznil kardinál Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzaléma, při mši svaté sloužené 1. ledna, na slavnost Panny Marie, Matky Boží, a na 57. Světový den míru.

image:Image 49/source/orig/48583_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2024-01-02t110718-180.jpeg
Vatican Media

Mše byla sloužena v kostele latinského patriarchátu v Jeruzalémě. Koncelebroval kardinál Fernando Filoni, velmistr Rytířského řádu Božího hrobu, který je v současné době na návštěvě Svaté země spolu s generálním guvernérem řádu Leonardem Viscontim di Modrone.

Ve své homilii patriarcha hovořil o odvaze k míru: “Ježíš nevyřešil žádný ze sociálních a politických problémů své doby, ale odhalil cestu k mírovým vztahům, a to i zde, na neklidném a konflikty zmítaném Blízkém východě. Jsem stále více přesvědčen, že v této složité situaci je hlavním povoláním a posláním malého křesťanského společenství právě toto: pěstovat touhu po setkání, po svobodě, překonávat etnické a náboženské hranice. To je můj sen, který bych rád sdílel s touto malou a milovanou církví v Jeruzalémě," řekl Pizzaballa.

P. Francesco Patton, který působí jako kanovník Svaté země, promluvil k novinářům přítomným na bohoslužbě: "Boží tvář, která na nás září, je tvář Ježíšova. Ze Svaté země musíme nadále představovat Ježíšovu tvář. Svatá místa jsou historickým svědectvím Ježíše a být křesťany Svaté země znamená vzývat Ježíšovu tvář."

Výzva k pokoji zazněla i při  oslavách konce roku v Nazaretu, kde se 31. prosince slavil svátek Svaté rodiny. Právě zde totiž svatý Josef po návratu z Egypta založil příbytek pro svou rodinu. Kanovník Svaté země, který bohoslužbě předsedal, vyzval k modlitbám za rodiny trpící válkou a za všechny rodiny, aby neztrácely naději a odvahu tváří v tvář každodenním výzvám.

Touha po míru zazněla také ve večerním Te Deum v kostele svatého Spasitele v Jeruzalémě. Kardinál Pizzaballa a kardinál Filoni se připojili k modlitbě františkánů z kurie Svaté země. Před Nejsvětější svátostí vystavenou po celou dobu nešpor zaznívaly chvalozpěvy spolu s modlitbou za pokoj a mír.

Slova, která svatý František přijal jako pozdrav, se nacházejí ve Starém zákoně: "Hospodin obrátí k tobě svou tvář a obdaří tě pokojem!". (Numeri 6,26).

Zdroj: CNA

Konflikt ve Svaté zemi Církev a společnost