Církev žádá odpovědi po úmrtí 48 vězenkyň v honduraské ženské věznici

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 6. 2023, 15.04

Katolická církev v Hondurasu naléhavě žádá úřady, aby zjistily okolnosti úmrtí 48 vězeňkyň, ke kterému došlo 20. června v Ženském centru pro sociální readaptaci (CEFAS) ve městě Tamara, asi 20 km severozápadně od hlavního města Tegucigalpy.

image:Image 36/source/orig/35604_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-23.jpeg

Podle místních úřadů došlo 20. června uvnitř CEFAS ke střetům mezi znepřátelenými gangy, během kterých vznikl požár a došlo ke střelbě. Emeritní biskup ze San Pedro Sula,  Ángel Garachana Pérez, na twitteru uvedl: "Tragédie se opakuje: 48 žen upálených nebo zabitých v CEFAS! Kdo se nechvěje žalem za ně a za jejich příbuzné? Kdo se neptá s rozhořčením, kdy bude provedena radikální a komplexní transformace zkorumpovaného a neúspěšného vězeňského systému?" položil prelát otázku.

Počet zemřelých žen nebyl zcela jasný. Honduraská prokuratura jich ve svém prohlášení zveřejněném 20. června uvedla 41. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva v Hondurasu (OHCHR) jich bylo 48.

Jiné zdroje, včetně biskupa Garachana Péreze, uvádějí počet ještě vyšší. Představitelé vězeňské duchovní služby arcidiecéze Tegucigalpa požadují, aby úřady objasnily tuto krutou událost a poskytly odpovědi na to, co se stalo. Kromě toho biskup apeluje na to, aby byla posílena bezpečnost ve věznicích, aby fungovala efektivně a vhodným způsobem.

P. Juan Ángel López, mluvčí Honduraské biskupské konference, si v prohlášení pro honduraské noviny La Prensa postěžoval, že statistiky jsou chladné a neodrážejí skutečnost, ale zastírají a činí nás necitlivými vůči bolesti.

Zdroj: Catholic News Agency

Církev a společnost