Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Církevní nemocnice na Žižkově otevřela oddělení péče pro lidi s tracheotomií

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace10. 2. 2022, 15.52
TiskTisk

Primárně nevýdělečná oddělení podporuje ve svém provozu církevní Nemocnice sv. Kříže Žižkov. Dokáže je podle ředitele Tomáše Krajníka saturovat ze zisků ambulancí. Dnes v nemocnici požehnal kardinál Dominik Duka novému oddělení Dlouhodobé intenzivní péče (DIOP) pro pacienty s tracheotomií, které k takovým pracovištím patří. Kardinál nemocnici, která patří řádu Milosrdných sester sv. Kříže, navštívil u příležitosti Světového dne nemocných, odsloužil mši v nemocniční kapli a kromě personálu se sešel i s pacienty.

image:Image 8/source/orig/7987_14-xl.jpg

Světový den nemocných vyhlásil papež Jan Pavel II. v roce 1992. Každý rok připadá na 11. únor, kdy se slaví svátek Panny Marie Lurdské. Nemocnice sv. Kříže je jednou z pěti, které katolická církev zřídila díky činnosti řádu a kongregací. Církev provozuje také lékárny a domovy pro seniory, domácí a lůžkové hospice a denní stacionáře a zřizuje zdravotnické školy.

"Jsme standardní nemocnice, která poskytuje standardní péči. Teď je velký trend v tom typu péče, který poskytujeme, že lidé jsou nuceni si doplácet částky, které nezvládají. To se snažíme omezit, máme sociálního pracovníka, snažíme se poskytovat péči tak, aby si ji lidé mohli domluvit s minimálními příplatky," řekl dnes ČTK Krajník. Nadstavbou v nemocnici je pak podle něj duchovní péče, kterou v zařízení poskytují, pokud o ni mají pacienti zájem.

Příkladem přístupu, kterým se podle něho liší církevní nemocnice od soukromých, je právě třeba DIOP pro péči o pacienty po chirurgickém zákroku, kdy jim lékaři musí otevřít přístup do průdušnice k zajištění dýchání. "To je ztrátová činnost, na taková lůžka se platí nedostatečně, lůžka ubývají a pacienti se nemají kam umísťovat a je obrovský tlak na to najít je," uvedl.

"Z jednání s pojišťovnou vyplynulo, že potřebuje, abychom lůžka udrželi. Z věcí, které jsou ziskové, přesuneme peníze na DIOP. Zisk je důležitý, aby se udržel provoz, ale není vždy na prvním místě. Je to využití církevních restitucí správným směrem," uvedl ředitel. K zisku podle něj pomáhají lůžka následné péče nebo ambulantní část nemocnice, třeba kardiologie či plicní oddělení.

"Sestry do nemocnice investovaly na základě takzvaného odškodnění za budovy, které jim nebyly vydány, to se tady promítlo do nových omítek a do zařízení. Na takzvané částečné restituci stát ani společnost neprodělala. A my necítíme, že něco ztrácíme. Jestliže mohu druhému pomoci a udělat mu radost, tak to je smyslem našeho působení," řekl ČTK Duka.

Dům v Kubelíkově ulici na Žižkově vznikl ve 20. letech 20. století jako svobodárna a noclehárna pro ženy. V roce 1936 ho v dražbě koupila Kongregace milosrdných sester sv. Kříže, která v něm působila do roku 1943. Po válce se kongregace vrátila už v srpnu roku 1946 a začala ho opravovat, ale v 50. letech byl dům vyvlastněn a vzniklo v něm lůžkové zařízení Obvodního ústavu národního zdraví Praha 3. Od roku 1994 ji provozovala firma SDI, která se orientovala na následnou lůžkovou péči.

V roce 2019 řádové sestry společnost koupily, podle informací z roku 2020 za deset milionů korun. Dnes její provoz zajišťuje společnost Nemocnice Sv. Kříže Žižkov, kterou vlastní Česká provincie Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže a společnost Curafides plně vlastněná subjekty katolické církve.

Focusy

Zdravotnictví

Mohlo by vás zajímat

image:Image Kauza Kristus
Kauza Kristus Lee Strobel
Cena: 179 Kč
image:Image Musica Navalis
Musica Navalis Petr Blažek, Jiří Mikulec, Vojtěch Pokorný
Cena: 702 Kč
image:Image Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem
Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem Vladimír Vavřínek
Cena: 449 Kč
image:Image Zdraví z boží lékárny
Zdraví z boží lékárny Maria Treben
Cena: 206 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou