COMECE nesouhlasí se zanesením práva na potrat do Charty EU

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 2. 2022, 15.16

Evropští biskupové reagovali na návrh francouzského prezidenta předložený v Evropském parlamentu, aby bylo právo na potrat zahrnuto do Listiny základních práv Evropské unie.

image:Image 8/source/orig/7942_4314_0_844.jpeg

"Vyjadřujeme hluboké znepokojení a nesouhlas. Jedná se o nespravedlivé řešení, které je v rozporu s nejdůležitějšími evropskými hodnotami a přesvědčením," píší ve svém prohlášení členové předsednictví COMECE.

Biskupové ujišťují, že souhlasí s Emmanuelem Macronem pokud jde o nutnost hájit a prosazovat evropské hodnoty, zdůrazňují nicméně, že jednou z klíčových hodnot je respektování důstojnosti všech lidí v každé fázi jejich života, zejména těch nejzranitelnějších a nejbezbrannějších, jako jsou nenarozené děti. Jak dodávají, uvědomují si tragičnost a složitost situací, v nichž se ocitají matky, které uvažují o potratu, a ujišťují, že péče o ženy, které se kvůli těhotenství ocitli v těžké situaci, je jednou z nejdůležitějších služeb církve a musí být také povinností naší společnosti. "Ženy nelze nechat samotné, ale nelze ani ignorovat právo nenarozených dětí na život," stojí v prohlášení prezídia COMECE.

Prezídium COMECE zdůrazňuje, že řešení, které navrhl francouzský prezident, by bylo také určitým precedentem. Evropské ani mezinárodní právo totiž právo na potrat neuznává. "Bylo by to řešení, které je nejen v rozporu s evropskými hodnotami, ale také hluboce nespravedlivé, postrádá etický základ a vyvolávalo by neustálé konflikty mezi občany Evropské unie,” dodávají s tím, že takové opatření nemůže být nikdy chápáno jako “dech nové života v našich základních právech,” jak jej někteří prezentují.

Život z víry

image:Image Varhaníkem v našich časech
Varhaníkem v našich časech Michal Altrichter
image:Image Tichá srdce
Tichá srdce Jiří Chalupa, Alena Ježková
image:Image Proč chodit do kostela?
Proč chodit do kostela? Timothy Radcliffe
image:Image Být živí v Bohu