COMECE: Společný dokument je příležitostí k podpoře jednoty světa

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 4. 2023, 19.58

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) zveřejnila v úterý 18. dubna 2023 dokument vypracovaný společně se svými partnery s ohledem na nadcházející summit mezi Evropskou unií a Společenstvím států Latinské Ameriky a Karibiku (CELAC). Předseda COMECE Mons. Crociata uvedl, že "Summit je jedinečnou příležitostí k posílení vazeb mezi lidmi v našich regionech a podpoře jednoty na světě."

image:Image 28/source/orig/27922_schermata-2023-04-18-alle-13-16-52-768x516.png
Mons. Mariano Crociata, předseda COMECE
Foto: Cristian Gennari

Dokument nese název "Partnerství naděje pro dobro našich národů a soudržnější svět" a schválili jej předsedové organizací COMECE, CELAM, Caritas Europa a Caritas Latinská Amerika a Karibik.

V době, kdy Evropa, Latinská Amerika a karibské regiony čelí vážným bezpečnostním, socioekonomickým a ekologickým výzvám, Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Rada latinskoamerických biskupů (CELAM) spolu s Caritas Europa a Caritas LAC nabízejí úvahy, doporučení a osvědčené postupy s ohledem na spravedlivé a vzájemně prospěšné partnerství EU-CELAC.

Společný dokument vychází z každodenní podpory ze strany církve těm nejzranitelnějším na obou stranách Atlantiku. Na základě těchto zkušeností navrhují čtyři organizace zaměřit budoucí partnerství EU-CELAC na následující tři pilíře:

- Integrální lidský rozvoj a sociální spravedlnost;

- Integrální ekologie a péče o náš společný domov;

- Mír a kultura setkávání.

V rámci každého pilíře společný dokument navrhuje několik oblastí, jak tuto vizi převést do praxe. Návrhy směřují zejména k odpovědnosti firem a pravidlům spravedlivého obchodu, k výrobním a obchodním modelům, které chrání lidská práva a životní prostředí, k udržitelným potravinovým systémům, ke spravedlivému globálnímu finančnímu hospodaření a k demokratické odpovědnosti v politickém rozhodování.

Cílem dokumentu je přispět k probíhajícím diskusím vedoucím k summitu EU-CELAC, který se bude konat v Bruselu ve dnech 17. a 18. července 2023 za španělského předsednictví Rady EU. "Doufáme, že summit obnoví partnerství mezi našimi regiony a bude řešit strukturální příčiny, které podkopávají mír, sociální spravedlnost a společenskou soudržnost. Naše doporučení se zaměřují na posílení vazeb mezi obyvateli Evropy a Latinské Ameriky a na podporu soudržnosti světa", uvedl předseda COMECE Mons. Mariano Crociata.

Před bruselským summitem plánují COMECE a její partneři zorganizovat akce zaměřené na dialog mezi zástupci církve, EU a občanské společnosti s cílem podpořit debatu o partnerství EU-CELAC.

Církev a společnost