Požehnání pomníku kardinála Josefa Berana

Datum publikace8. 12. 2009, 14.45

V pondělí 7.12.2009 odhalil a požehnal kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský, pomník kardinála Josefa Berana před Arcibiskupským seminářem v Praze-Dejvicích. Slavnostní událost souvisí s připomínkou 20. výročí pádu komunistické totality. Ve zprávě naleznete fotografie z této události.

Praha: Zúčastnili se apoštolský nuncius v České republice Mons. Diego Causero, generální sekretář České biskupské konference biskup ThDr. Mons. Ladislav Hučko, Mons. Jaroslav Škarvada, emeritní biskup Arcidiecéze pražské a osobní sekretář kardinála Berana během jeho pobytu v Římě, a další hosté.

Úvodní slovo měl P. Vladimír Málek. Mimo jiné připomněl, že kardinál Beran byl rektorem Arcibiskupského semináře v Praze, před kterým se slavnost konala.

Jaroslav Šebek, Ph.D. z Historického ústavu Akademie věd ČR hovořil o životě a působení kardinála Berana v souvislosti s jeho osobností a politickými problémy, které tehdy nastaly. Kardinál byl zatčen nacisty, potom trpěl v době komunistické totality a musel podstoupit tvrdé zkoušky. Právě tehdy se projevila jeho zakotvenost ve víře a zásadovost. Snažil se o rehabilitaci Jana Husa, k níž došlo za pontifikátu Svatého otce Jana Pavla II. v roce 1999. Mučedník Beran je symbolem naděje, hluboké víry a vnímání potřeb druhých. V jeho linii kráčel kardinál František Tomášek a nyní kardinál Miloslav Vlk.

Dále promluvil ThDr. Mons. Michael Slavík, generální vikář Arcidiecéze pražské, a s přítomnými se rozdělil o osobní vzpomínky na kardinála Berana, které si pamatuje ze svého dětství. Vyjádřil se k podobě pomníku – klečící kardinál je obrazem modlitby a veškeré duchovní činnosti, jež pro něj byla prvořadá. Otevřená brána u pomníku je výrazem otevřených dveří lidského srdce pro Boha.

Kardinál Miloslav Vlk uvedl, že každé žehnání je projevem veřejné úcty. Slavnost se konala v souvislosti se 40. výročím úmrtí kardinála Josefa Berana, které si církev připomněla letos 17.5., a s 20. výročím pádu komunistické totality 17.11. Kardinál Beran viděl nebezpečí komunismu, jež se později stalo skutečností. Následoval úkon odhalení a požehnání tohoto duchovního a uměleckého díla.

Závěrečného slova se ujal opět P. Málek. Poděkoval Magistrátu hlavního města Prahy, prof. Stanislavu Hanzíkovi, autorovi díla, a všem dalším, kteří se zasloužili o vznik pomníku. Také upozornil na knihu Stanislavy Vodičkové o kardinálovi-mučedníkovi s názvem 'Uzavírám vás do svého srdce'; jde o jeho životopis.

Stavba pomníku byla zahájena požehnáním základního kamene letos 17.5. u příležitosti 40 let od smrti kardinála Berana; v loňském roce jsme si 29.12. připomněli 120. výročí jeho narození. Prof. Stanislav Hanzík, kterému Arcibiskupství pražské dílo zadalo, již vytvořil mnoho zajímavých děl, mimo jiné také dřevěnou sochu Ježíše Krista v kapli Komunitního centra Matky Terezy na pražském Jižním Městě či bustu blahoslavené Matky Terezy ve vstupní hale tohoto centra.