Kondolence Polské biskupské konferenci

Datum publikace11. 4. 2010, 16.30

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference, zaslal dnes (11.4.2010) kondolenci arcibiskupovi Józefu Michalikovi, předsedovi Polské biskupské konference.

Vážený bratře arcibiskupe,

dovol, abych Ti jménem České biskupské konference a jménem všech věřících vyjádřil hlubokou soustrast v souvislosti s důsledky leteckého neštěstí, které včera zasáhlo polský národ. Zpráva nás zastihla těsně přede mší svatou v pražské katedrále, při které přebíral úřad nově zvolený pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka. Proto ve svých projevech vyjádřili solidaritu s polským lidem jak prezident České republiky, tak nový arcibiskup. Spontánně následovaly přímluvné modlitby při mších svatých na území celé České republiky za oběti leteckého neštěstí, jejich blízké i celý národ. Dovol mi, drahý bratře, abych Tebe i všechny pozůstalé ujistil modlitbami i v následujících dnech a řadou mší svatých, které biskupové i kněží nabídnou na tento úmysl. Kéž Boží milosrdenství a mateřská láska Panny Marie, tolik uctívané polským lidem, utiší nesmírnou bolest a naplní nadějí.

V hluboké víře, že každá bolest může být proměněna skrze spojení s utrpením Našeho Pána

arcibiskup Jan Graubner

Drogi Bracie,

pozwól, abym w imieniu Episkopatu Czech, a w imieniu wszystkich wierzących w Republice Czeskiej, przekazał na Twoje ręce, wyrazy głębokiego współczucia w związku z katastrofą lotniczą, która wczoraj dotknęła Naród Polski.

Wiadomość tę, otrzymaliśmy w katedrze prażskiej, na kilka chwil przed ingresem nowego arcibiskupa prażskiego, ks. arcbpa  Dominika Duki. Dlatego już w katedrze w czasie ingresu, w swych przemówieniach Prezydent Czeskiej Republiki i nowy arcybiskup prażski, przekazali głębokie wyrazy współczucia całemu Narodowi Polskiemu. Spontanicznie intencja ta, była już wczoraj włączona, do modlitwy wiernych jak w katedrze św. Wita w Pradze, tak w całym kraju. Modliliśmy się za ofiary tej tragicznej katastrofy lotniczej jak również za ich rodziny i cały naród polski.

Drogi Bracie, chcę Cię zapewnić, jak również wszyskich najbliższych ofiar tej tagicznej katastrofy, o naszej modlitwie za Was. W najbliższych dniach w intencji tej,  będą odprawione msze święte przez naszych Księży Biskupów i przez księży, praktycznie, w każdej parafii.

Niech Bóg Miłosierny i Macirzyńska opieka Matki Bożej, tak bardzo czczonej przez Naród Polski, uciszy niezmierną boleść a napełni nadzieją.

W głębokiej wierze, że każdy ból, połączony z cierpieniem naszego Pana, może być dalszą siłą

ks.arcbp Jan Graubner

Przewodnicący Episkopatu Czeskiej Republiki