82. plenární zasedání ČBK

Datum publikace6. 10. 2010, 11.00

Ve dnech 12. - 13. 10. 2010 se ve Vranově u Brna sejdou na své 82. plenární zasedání biskupové Čech, Moravy a Slezska i zástupci konferencí vyšších představených mužských a ženských řeholí.

Praha: Jako místo svého letošního podzimního plenárního zasedání zvolila Česká biskupská konference (ČBK) Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna. Plenární zasedání bude řídit pražský arcibiskup Dominik Duka OP, předseda ČBK.

Plenární zasedání duchovním slovem zahájí olomoucký světící biskup Josef Hrdlička. Jednání ČBK se zúčastní apoštolský nuncius arcibiskup Diego Causero, který v úvodu shromážděné biskupy pozdraví. Na závěr prvního dne zasedání budou biskupové slavit mši svatou v 17.30 hodin v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla. Hlavním celebrantem bude plzeňský biskup František Radkovský a v homilii k věřícím promluví předseda ČBK a pražský arcibiskup Dominik Duka OP. Po mši svaté předá arcibiskup Duka panu Zdeňku Rotreklovi při příležitosti jeho životního jubilea (1. října oslavil 90. narozeniny) ocenění 'za osobní statečnost a přínos spirituální poezii'.

Během zasedání budou biskupové seznámeni s průběhem příprav Národní děkovné pouti do Říma ve dnech 9. - 11. listopadu 2010, kdy bude příležitost vyjádřit vděčnost Svatému otci Benediktu XVI. za jeho loňskou pastorační a státní návštěvu České republiky. Jednání biskupů se proto zúčastní hlavní koordinátor národní pouti P. Pavel Dokládal. Biskupové budou také informováni o přípravách na Světové dny mládeže v Madridu v roce 2011 i o výsledku výzkumu v Diecézních centrech života mládeže. Projednávat budou mj. přípravu na jubilejní rok 2013, kdy si připomínáme 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, změny ve stanovách Charity ČR a návrh na zahájení diecézního procesu P. Václava Drboly (1912 - 1951). V průběhu šetření mučednictví služebníka Božího Jana Buly byly totiž nalezeny materiály svědčící i o jeho pověsti mučednictví. Dále by měli biskupové ustanovit pracovní skupinu pro zpracování a sjednocení zásad prevence proti možnému zneužívání mládeže duchovními.

Po ukončení plenárního zasedání budou novináři seznámeni s jeho závěry tiskovou zprávou. V průběhu zasedání bude novinářům k dispozici Irena Sargánková, tisková mluvčí ČBK, mobil: +420 731 625 984, e-mail: sargankova@cirkev.cz.