83. plenární zasedání České biskupské konference

Datum publikace19. 1. 2011, 15.00

Ve dnech 25. - 26. 1. 2011 se bude v Praze konat 83. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK). Dvoudennímu jednání v prostorách augustiniánského kláštera na Malé Straně bude předcházet v pondělí 24. 1. od 18.00 hodin ekumenická bohoslužebná slavnost v kostele Českobratrské církve evangelické v Praze - Vinohradech.

Praha: Již tradiční ekumenickou bohoslužebnou slavnost v předvečer lednového zasedání biskupů české a moravské církevní provincie povedou 24. ledna 2011 od 18.00 hodin v kostele Českobratrské církve evangelické (Korunní 60, Praha 2) představitelé církví sdružených v Ekumenické radě církví (ERC). K přítomným ve svém kázání promluví pražský arcibiskup a předseda ČBK Mons. Dominik Duka OP.

83. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK) bude probíhat od úterý 25. ledna v augustiniánském klášteře na Malé Straně v Praze za účasti biskupů českých a moravských diecézí a představitelů Konferencí vyšších řeholních představených mužských a ženských řeholních řádů. Biskupové na svém prvním plenárním zasedání letošního roku mj. zhodnotí život církve v ČR v roce 2010 a činnost církevních komisí a rad, zabývat se budou také vývojem příprav na rok 2013, kdy budeme slavit 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, podnětem k obnovení památky P. prof. Aloise Musila a účastí biskupů na beatifikaci papeže Jana Pavla II. v Římě 1. května 2011.

První den jednání bude zakončen koncelebrovanou mší svatou v 18.00 hodin v kostele Panny Marie Sněžné, která je také příležitostí pro veřejnost setkat se s biskupy. Hlavním celebrantem bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner, promluvu přednese českobudějovický biskup Jiří Paďour. Poté si biskupové prohlédnou výstavu v prostorách františkánského kláštera k poctě 14 františkánů při příležitosti 400. výročí jejich mučednické smrti.

Druhý den zasedání (26. ledna) zahájí biskupové svůj program koncelebrovanou mší svatou v kapli sv. Barbory v prostorách augustiniánského kláštera, ve kterém bude pokračovat jednání biskupů. Příležitost k setkání s apoštolským nunciem v ČR arcibiskupem Diego Causerem budou členové ČBK mít během společného oběda na Apoštolské nunciatuře.

Se závěry plenárního zasedání budou novináři seznámeni na brífinku arcibiskupa Dominika Duky OP ve středu 26. ledna 2011 v 15.00 hodin v prostorách augustiniánského kláštera na Malé Straně.

Po celou dobu zasedání bude k dispozici novinářům tisková mluvčí ČBK Irena Sargánková, tel: +420 731 625 984.