Skončilo 83. plenární zasedání České biskupské konference

Datum publikace26. 1. 2011, 17.15

Ve dnech 25. ­- 26. 1. 2011 se v Praze konalo 83. plenární zasedání České biskupské konference, kterého se zúčastnili biskupové české a moravské provincie a představitelé Konferencí vyšších představených mužských a ženských řeholních řádů. Na začátku jednání pozdravil biskupy apoštolský nuncius arcibiskup Diego Causero.

Praha: V předvečer 83. plenárního zasedání České biskupské konference (ČBK), 24. ledna, se biskupové zúčastnili ekumenické bohoslužebné slavnosti, která se konala v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů v kostele Českobratrské církve evangelické v Praze. Vedli ji představitelé církví sdružených v Ekumenické radě církví (ERC), kazatelem byl pražský arcibiskup Dominik Duka OP, předseda ČBK (viz příloha).

První letošní jednání České biskupské konference se konalo v augustiniánském klášteře v Praze na Malé Straně. Duchovním slovem ho zahájil pražský světící biskup Karel Herbst. V zamyšlení na téma 'Učitel' mj. řekl: 'Ježíš je náročný učitel. Přestože zná naše omezení, neustále pozvedá laťku. Nepřišel zákon zrušit, ale naplnit. … Ne už nezabiješ, ale každý, kdo se na bratra hněvá, propadne soudu. Bylo řečeno oko za oko, zub za zub. Já však pravím vám, milujte své nepřátele, modlete se za ty, kdo vás nenávidí. To už je hodně zvednutá laťka, pro některé křesťany nepřekročitelná. Pán Ježíš po nás chce, abychom se aspoň pokoušeli skočit co nejvýš…'

Jak bývá zvykem, na začátku plenárního zasedání přišel biskupy pozdravit apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Diego Causero, který ve svém krátkém proslovu poděkoval biskupům za jejich působení, zmínil ohlasy na život v církvi ve společnosti i v médiích. V širších souvislostech také hovořil o výzvách, které církev v ČR čekají. V návaznosti na jeho slova se mezi biskupy rozvinula diskuse o současné situaci v naší společnosti, o potřebě reforem ve zdravotnictví, penzijní reformě i v ostatních oblastech. Své postoje zformulovali biskupové v prohlášení (viz příloha).

Pražský arcibiskup Dominik Duka pak stručně informoval biskupy o situaci církve v dnešní společnosti. Nejprve zmínil několik významných témat z hlediska univerzální církve, kterým se věnuje Svatý otec: situace v Číně a role této země v mezinárodní politice, dialog katolické a pravoslavné církve, dialog s islámem či otázka pronásledování křesťanů, tak palčivá v uplynulých týdnech. V České republice podle předsedy ČBK přetrvává ve společnosti atmosféra otevřenosti. Z vnitrocírkevního hlediska považuje za důležité soustředit se na rozvoj teologických fakult a výuku katechismu ve školách. Za velmi pozitivní považuje zájem veřejnosti o tříletou přípravu na cyrilometodějské jubileum, v jejímž rámci se připomínají další významná výročí, jako např. letos 800 let od narození sv. Anežky. Arcibiskup dále konstatoval oživění zájmu o církevní památky v odvětví turistiky.

Biskupové byli informování o návrhu rozpočtu ČBK na příští rok a také o perspektivách spojených s jednáním o majetkovém vyrovnání. Byli rovněž seznámeni s činností 6 komisí a 17 rad v roce 2010.

Na závěr prvního dne, ve svátek Obrácení sv. Pavla, sloužili biskupové mši svatou v kostele Panny Marie Sněžné. Hlavním celebrantem byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Českobudějovický biskup Jiří Paďour se ve své promluvě soustředil na postavu apoštola národů. Po mši svaté měli biskupové možnost prohlédnout si výstavu v přilehlých prostorách františkánského kostela, která připomíná letošní 400. výročí mučednické smrti 14 františkánů.

Druhý den zahájili biskupové mší svatou v kapli sv. Barbory v prostorách augustiniánského kláštera. Hlavním celebrantem byl plzeňský biskup František Radkovský. Olomoucký světící biskup Josef Hrdlička ve své promluvě rozvíjel myšlenku: 'Přiblížilo se nebeské království.' Nejreálněji ji podle něj prožíváme při eucharistické slavnosti. Poté biskupové pokračovali ve svém jednání. Hovořili mj. o průběhu příprav na rok 2013 a o své účasti spolu s věřícími na blahořečení papeže Jana Pavla II. v Římě letos 1. května. Podpořili také podnět k obnovení památky významného orientalisty a arabisty prof. Aloise Musila.