Pouť na blahořečení Jana Pavla II.

Datum publikace24. 3. 2011, 13.00

Druhou neděli velikonoční 1. 5. 2011 bude v Římě blahořečen papež Jan Pavel II. Beatifikační bohoslužba se koná v 10.00 hodin na Svatopetrském náměstí. Spolu s poutníky z České republiky se blahořečení zúčastní také delegace českých a moravských biskupů.

Praha/Vatikán: Program beatifikace Jana Pavla II. začíná večerní vigilií na římském Circo Maximo již v sobotu 30. dubna 2011. Bohoslužbu povede kardinál Agostino Vallini, generální vikář diecéze Řím. Slavnostní mši svatou v neděli 1. května, při které bude Jan Pavel II. blahořečen, bude celebrovat současný papež Benedikt XVI.  V pondělí 2. května následuje od 10.30 hodin na Svatopetrském náměstí děkovná bohoslužba, kterou bude slavit kardinál Tarcisio Bertone, vatikánský státní sekretář. Od 16.00 hodin tentýž den proběhne v bazilice Svatého kříže v Jeruzalémě národní bohoslužba pro poutníky z České republiky. Hlavním celebrantem bude arcibiskup Jan Graubner, homilii pronese arcibiskup Dominik Duka OP.

Pouť do Říma pořádá pro všechny zájemce z ČR Poutní centrum při Biskupství královéhradeckém. 'Počet poutníků z Česka odhadujeme na 300 až 500. Bude-li větší zájem, bude to jistě dobré znamení sounáležitosti s církví ve světě – smluvní cestovní kanceláře jsou schopny odbavit všechny přihlášené. Podařilo se nám zajistit i speciální vlak. Očekáváme, že variantu vlakové pouti využijí i zájemci ze Slovenska či od dalších sousedů,' uvedla Hana Frančáková z Poutního centra.

Bližší informace pro poutníky jsou k dispozici na stránkách Biskupství královéhradeckého. Kontakt: Biskupství královéhradecké, Poutní centrum, čp. 195, 569 11 Koclířov u Svitav, 461 543 164, 731 646 800, 731 598 752, email - recepce@cm-fatima.cz. V souvislosti s beatifikací Jana Pavla II. otevřel vikariát římské diecéze, který pečuje o její organizaci, speciální internetovou stranu věnovanou blahořečení a novému blahoslavenému.

V pražské arcidiecézi proběhne při příležitosti blahořečení Jana Pavla II. několik akcí. Jednou z nich bude 27. dubna 2011 od 18.00 hodin v Sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci také večer s manželi Półtawskými, blízkými přáteli Jana Pavla II. Záštitu nad tímto večerem, který pořádá Nakladatelství Paulínky ve spolupráci s Polským institutem, převzal pražský arcibiskup Dominik Duka OP.