Bohoslužba ke cti sv. Anežky

Datum publikace28. 3. 2011, 14.30

V rámci oslav roku sv. Anežky České bude v pátek 1. 4. 2011 od 18.00 hodin pražský arcibiskup Dominik Duka OP díky pochopení Národní galerie slavit mši svatou v Klášteře sv. Anežky České. Biskup Jiří Paďour se v homilii zamyslí nad sv. Anežkou jako řeholnicí s akcentem na její chudobu.

Praha: Pražský arcibiskup zve ke slavení eucharistie tentokrát do prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, kde žila, pracovala, trpěla a zemřela sv. Anežka. Tento dvojklášter damiatek (klarisek) a minoritů s pomocí svého královského bratra Václava I. založila roku 1231 spolu se špitálem právě Anežka Přemyslovna. Ta o Letnicích roku 1234 sama ve věku 23 let za velké slávy do tohoto kláštera vstupuje a je jmenována jeho abatyší.

Areál, který byl prvním gotickým dílem tohoto druhu na našem území, se původně skládal z většího kláštera klarisek a méně významného kláštera menších bratří, který později zanikl. Roku 1267 byl vybudován v areálu kláštera kostel Krista Spasitele, který se měl stát pohřebištěm Přemyslovců. Roku 1419 byly klarisky vyhnány a uchýlily se do Panenského Týnce. Při vpádu Pasovských byl roku 1611 klášter vypleněn a za Josefa II. roku 1782 zrušen. Následovalo 100 let postupné devastace, kdy se budovy přeměnily na dílny, sklady a byty pro chudinu.

Roku 1889 měly být zbytky kláštera zbourány, ale byl zachráněn zásahem Vídeňské Památkové péče a pražské Umělecké besedy. V roce 1893 byla založena Jednota pro obnovu kláštera bl. Anežky a roku 1900 začaly první zabezpečovací práce. Roku 1953 areál převzala Národní galerie a roku 1978 byl klášter prohlášen za národní kulturní památku. Dnes je v areálu stálá expozice středověkého umění v Čechách a střední Evropě.

Od narození královské dcery, která se zřekla majetku i nabídek ke sňatku s těmi nejmocnějšími muži tehdejší Evropy a namísto toho následovala největší duchovní výzvu své doby – ideál sv. Františka, letos uplyne 800 let. Svatoanežský rok má ukázat životní dílo i dějinný význam této mimořádné osobnosti naší historie. Součástí oslav budou koncerty duchovní hudby inspirované odkazem sv. Anežky České či mezinárodní vědecká konference. Vrcholem svatoanežského roku bude mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která 12. listopadu připomene svatořečení roku 1989. Svatoanežský rok bude zakončen unikátní výstavou s názvem „Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice“, která bude v prostorách Kláštera sv. Anežky České zahájena 25. listopadu 2011. Uspořádání této výstavy se ujalo Arcibiskupství pražské, které spolupracuje s Národní galerií, ale také s dalšími kulturními a církevními institucemi.