Oslavy ke 200. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna

Datum publikace15. 4. 2011, 11.00

V rámci oslav při příležitosti 200. výročí narození prachatického rodáka sv. Jana Nepomuka Neumanna organizuje Biskupství českobudějovické s řadou partnerů nejrůznější akce. V této zprávě vám přínášíme přehled těch nejdůležitějších.

České Budějovice: V návaznosti na 150. výročí smrti sv. Jana Nepomuka Neumanna, které jsme slavili v roce 2010, si letos připomínáme 200. výročí od jeho narození. Biskupství českobudějovické ve spolupráci s prachatickou farností a městem Prachatice připravilo řadu připomínkových akcí.

V pátek 15. dubna se od 14 hodin uskuteční v Muzeu v Prachaticích vernisáž nové stálé expozice s názvem 'Životní pouť sv. Jana Nepomuka Neumanna'. V úterý 3. května bude v 18 hodin zahájena výstava o životě sv. Jana Nepomuka Neumanna v Křížové chodbě dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích, která potrvá do 27. května.

Ve středu 4. května 2011 organizuje Biskupství českobudějovické ve spolupráci s Teologickou fakultou Jihočeské univerzity (JU) v Českých Budějovicích a Českou křesťanskou akademií v dominikánském klášteře v Českých Budějovicích konferenci s názvem Život a dílo Jana N. Neumanna. .

Již několik let zároveň probíhá česko-německá spolupráce s cílem připomenout si tohoto významného rodáka z Prachatic. Dokladem je každoroční církevní festival 'Dny duchovní hudby' konaný v prostorách kostela sv. Jakuba v Prachaticích, kterého se účastní zástupci partnerských měst z Německa i Rakouska. Letos se koncerty uskuteční 2., 6. a 16. června.

Vrcholem oslav bude Celonárodní pouť ke cti sv. Jana Nepomuka Neumanna 18. červnu 2011, které se zúčastní papežský legát, biskupové z České republiky a ze zahraničí. V 10.00 hodin bude v Prachaticích slavena slavnostní bohoslužba. Čeští a moravští biskupové se v Prachaticích sejdou také na pravidelném červnovém plenárním zasedání České biskupské konference ve dnech 16. – 17. června 2011.

Kompletní přehled akcí v rámci oslav 200. výročí narození prachatického rodáka sv. Jana Nepomuka Neumanna najdete na webových stránkách Biskupství českobudějovického. Krátký životopis sv. Jana Nepomuka Neumanna se nachází v příloze.