Mons. Jan Vokál přijal biskupské svěcení

Datum publikace7. 5. 2011, 22.00

Mons. Jan Vokál dnes v podvečer (7. května 2011) přijal z rukou vatikánského státního sekretáře kardinála Tarcisia Bertone v římské svatopetrské bazilice biskupské svěcení. 25. královehradecký biskup se ujme svého úřadu 14. května.

Vatikán: Bohoslužby u oltáře Katedry pod Berniniho vitráží Svatého Ducha, kterou si nový biskup zvolil za průvodní motiv svého svěcení, se zúčastnilo přes 500 osob. Předsedal jí jako hlavní světitel kardinál Tarcisio Bertone SDB, státní sekretář Svatého stolce. Hlavními spolusvětiteli byli Mons. Dominik Duka OP, arcibiskup pražský a Mons. Erwin Josef Ender, apoštolský nuncius. Mezi dalšími světiteli byli přítomni mj. kardinál Giovanni Coppa, kardinál Miloslav Vlk, a biskupové Jiří Paďour a Josef Kajnek. Biskupského svěcení se účastnil ministr kultury Jiří Besser a velvyslanec ČR u Svatého stolce Pavel Vošalík. Čestné místo mezi účastníky této slavnosti měla matka svěcence paní Anna Vokálová a jeho nejbližší rodina. Z královéhradecké diecéze se na biskupské svěcení vydala letecká delegace se 135 členy (duchovními i laiky) zastupujícími různé farnosti (zejména Hlinsko, rodiště Mons. Jana Vokála), dále 2 autobusy (z Havlíčkova Brodu a Lomnice nad Popelkou) a řada diecezánů cestujících samostatně. Nechyběla skupina poutníků z USA, kde biskup Vokál začínal svou kněžskou dráhu. Samozřejmě byli přítomni jeho italští přátelé a spolupracovníci. Liturgie probíhala v italštině. Homilii přednesl kard. Tarcisio Bertone SDB. V závěru bohoslužby pozdravil přítomné biskup Vokál italsky, anglicky a česky.

Mons. JUDr. Ing. Jan Vokál, JU.D. se narodil 25. září 1958 v Hlinsku v Čechách jako druhé ze tří dětí Jana a Anny Vokálových. Vyrůstal v křesťanské rodině, první svátosti přijal v místní farnosti Narození Panny Marie. Po studiu Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích absolvoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze, kde v roce 1983 získal titul inženýr v oboru technické kybernetiky (Ing.).

V září 1983 odešel do Říma, kde nastoupil do Papežské koleje Nepomucenum. Studoval filozofii a teologii na Papežské Lateránské univerzitě. Dne 5. července 1988 byl v Ellwangenu (Rottenburg-Stuttgart, Německo) vysvěcen biskupem Jaroslavem Škarvadou na jáhna a inkardinován do královéhradecké diecéze, z níž pochází. Pokračoval roční jáhenskou praxí v St. Dominic Parish (Northfield) a na St. Thomas University (arcidiecéze St. Paul-Minneapolis, USA). Na kněze byl vysvěcen papežem Janem Pavlem II. dne 28. května 1989 v bazilice sv. Petra ve Vatikánu.

V letech 1989 – 1990 sloužil jako farní vikář v Epiphany Church (diecéze Peoria, USA) a 1. října 1991 nastoupil do služeb Státního sekretariátu (Sekce pro obecné záležitosti) ve Vatikánu, kde pracoval dodnes. Vystudoval Utroque Jura na Papežské Lateránské univerzitě v Římě, kde získal roku 2005 licenciát a roku 2008 doktorát. Je držitelem diplomu Kongregace pro bohoslužbu a svátosti (studium manželských kauz, 1991 – 1992) a diplomu Kongregace pro blahořečení a svatořečení (studium postulátů kauz, 2004 – 2005). Roku 2009 absolvoval rigorózní řízení v oboru ústavního práva na Univerzitě Karlově v Praze, kde získal titul doktora práv (JUDr.).

V letech 1992 – 2005 byl Jan Vokál osobním sekretářem kardinála Corrado Bafile. Roku 2005 byl papežem Benediktem XVI. jmenován koadjutorem kanovnické kapituly při Papežské bazilice Panny Marie Větší v Římě, kde dosud vykonává kněžskou službu. Roku 1995, 1997 a 2009 byl členem papežského doprovodu při pastoračních návštěvách Svatého otce v České republice. Roku 1997 mu byl udělen titul kaplana Jeho Svatosti a roku 2007 titul papežského preláta. 28. září 2005 jej biskup Dominik Duka OP zařadil mezi čestné kanovníky Katedrální kapituly Svatého Ducha v Hradce Králové. 3. března 2011 jej Svatý otec jmenoval biskupem královéhradeckým.