Biskupové jednali v Prachaticích

Datum publikace18. 6. 2011, 0.00

Ve dnech 16. – 17. června 2011 se uskutečnilo 85. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK), které se tentokrát konalo v jihočeských Prachaticích. Biskupové přijali pozvání od českobudějovického biskupa Jiřího Paďoura a své zasedání spojili s oslavami 200. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna.  Poprvé se plenárního zasedání účastnil i nový královéhradecký biskup Jan Vokál.

Prachatice: Vzácného hosta, filadelfského arcibiskupa kardinála Rigaliho, společně s českými a moravskými biskupy přivítal krátce po příjezdu na radnici starosta Prachatic Ing. Martin Malý a další představitelé města. V odpoledních hodinách pak biskupové zahájili první den jednání duchovním zamyšlením generálního sekretáře ČBK, apoštolského exarchy Ladislava Hučka.  Pražský arcibiskup Dominik Duka, předseda ČBK, dále krátce pohovořil o situaci církve v naší společnosti, konkrétně o přípravě na Cyrilometodějské jubileum, které si připomeneme v roce 2013.Také informoval o Nádvoří národů, projektu Svatého otce, který se již uskutečnil v několika evropských zemích a na podzim 2012 by se měl ve spolupráci s ministerstvem kultury konat také v České republice.  Cílem tohoto projektu je podpora dialogu mezi věřícími a nevěřícími. Arcibiskup Duka zdůraznil důležitost dobré přípravy na tuto akci a nutnosti nabídnout společnosti široký okruh témat, která mohou vyvolat určitou diskuzi.  Také hovořil o vztahu křesťanství a islámu a o setkání s velvyslanci islámských zemí v České republice, jako reakci na perzekuci křesťanů v těchto státech.

Jedním z dalších bodů programu byla volba nového generálního sekretáře ČBK. Tajnou volbou byl zvolen Mons. Tomáš Holub, bývalý generální vikář královéhradecké diecéze. Mons. Holub by měl do své funkce nastoupit počátkem července 2011 a nahradit tak stávajícího generálního sekretáře Mons. Ladislava Hučka.

V další části P. Vít Zatloukal, ředitel sekce pro mládež, informoval biskupy o stavu příprav Světových dnů mládeže v Madridu (SDM). Přibližně dvě tisícovky mladých jsou již přihlášeni na předprogram SDM - Dny v diecézích - a více než tři tisíce se zúčastní samotných Světových dnů mládeže 16. – 21. srpna. Poté představil Mons. Martin Holík činnost křesťanských médií Rádia Proglas a TV Noe a jejich vizi do budoucna.  Biskupové po ukončení prvního dne zasedání odjeli na mariánské poutní místo Lomec u Vodňan, kde společně slavili mariánskou mši svatou. Hlavním celebrantem byl kardinál Justin Rigali, filadelfský arcibiskup, kázal plzeňský biskup František Radkovský.

I druhý den biskupové pokračovali podle stanoveného programu. Arcibiskup Duka krátce pohovořil o Křesťanské policejní akademii, ekumenickém občanském sdružení křesťanů pracujících v  Policii ČR a jiných bezpečnostních zařízeních. Rovněž informoval o činnosti mediální rady ČBK, jíž předsedá, a zdůraznil důležitou roli médií při nové evangelizaci. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle poté referoval o činnosti liturgické komise, úmyslech apoštolátu modlitby v roce 2012 a o liturgické úctě k bl. Janu Pavlu II., včetně orace k tomuto blahoslavenému. Biskupové se dohodli na vydání lekcionáře mše pro děti a reedici benedikcionálu. Bylo také ujednáno, že bude zaslán požadavek do Vatikánu na stanovení nezávazné památky  bl. Jana Pavla II. a bl. Terezy z Kalkaty a rovněž ke zvýraznění dne modliteb za křesťany v Číně spolu s modlitbou Benedikta XVI. k Panně Marii v Še-Šan v liturgickém kalendáři.

Plzeňský biskup František Radkovský podal v dalším bloku informace o hospodaření institucí, které spadají pod gesci ČBK. Jednalo se i o zvýšení prodejní ceny Katolického týdeníku z důvodu vyšších nákladů výroby spojených se změnou sazby DPH.  Biskupové pak hlasováním rozhodli, že se cena zvýší od 1.1.2012 o poměrnou částku, tak aby byl nárůst nákladů způsobený vyšší daní pokrytý. Odpoledne položili biskupové na hřbitově ve Starých Prachaticích kytici na hrob rodičů sv. Jana N. Neumanna – Anežky a Filipa Neumannových a uctili jejich památku krátkou modlitbou.  V další části jednání informoval Ing. Karel Štícha, ekonom pražského arcibiskupství a předseda expertní církevní komise, o vládním návrhu majetkového vyrovnání a možnostech církevních restitucí. Na samotný závěr druhého dne plenárního zasedání sloužili biskupové společně mši svatou v kapli v rodném domě sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích. Liturgii předsedal kardinál Rigali, kazatelem byl českobudějovický biskup Jiří Paďour.

Zítra budou biskupové společně slavit mši svatou na Národní pouti ke cti sv. Jana Nepomuka Neumanna, které bude opět předsedat filadelfský arcibiskup kardinál Justin Francis Rigali, jenž byl Benediktem XVI. jmenován jako papežský legát pro tuto slavnost.