Arcibiskup Duka obdržel v USA relikvii Sv. Jana Neumanna

Datum publikace27. 9. 2011, 19.05

Pražský arcibiskup Dominik Duka OP navštívil na své cestě do Ameriky i Filadelfii, kde dostal darem relikvii sv. Jana Nepomuka Neumanna.  Svou americkou cestu završil v neděli 25. září 2011 slavnostní bohoslužbou v bazilice National Shrine ve Washingtonu na počest 170. výročí narození Antonína Dvořáka.

Washington: Ve druhé polovině své americké cesty navštívil pražský arcibiskup Filadelfii. Setkal se s nově jmenovaným arcibiskupem Charlesem Chaputem, který vystřídal kardinála Rigaliho. Posledně jmenovaný byl letos přítomen oslavám 200. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna v České republice. Po velmi přátelském rozhovoru s oběma arcibiskupy, navštívil arcibiskup Duka spolu se svými hostiteli hrob sv. Jana, prvního světce USA, který je umístěn v kryptě kostela sv. Petra při klášteře redemptoristů. Místní představený obdaroval pražského arcibiskupa ostatkem sv. Jana.

V pátek proběhlo setkání se Zbigniewem Brzezińskim, polsko-americkým politologem, který vedle Henry Kissingera a Samuela P. Huntingtona platí za šedou eminenci americké zahraniční politiky. Brzeziński, který je manželem praneteře Edvarda Beneše, sochařky Emilie Anny Benešové, v rozhovoru zmiňoval současnou krizi Západu provázenou vzestupem Východu. Tato krize je dle jeho poznatků způsobena nezvládnutou globalizací. Současná hrozba extrémního islámu není jeho většinovým projevem. Brzeziński uvedl příklad největší muslimské země, Indonésii, kde spolu žijí lidé nejméně tří náboženství v míru. Proto by odpovědí Západu podle něj neměla být jakási křížová výprava proti muslimům. Všichni muslimové jistě nechtějí džihád a prezident Bush, podle slov Brzezińskeho, ve svém zákroku zašel příliš daleko. Brzeziński se při rozhovoru také svěřil, že se znal dobře s papežem Janem Pavlem II. „Byl to první světový náboženský vůdce, kterého takto chápali lidé všech kontinentů a zdaleka nejen křesťané,“ řekl americký profesor.

Sobotu arcibiskup Duka věnoval prohlídce památek v centru Washingtonu, které připomínají především zakladatele a význačné osobnosti Spojených států. Při nedělní bohoslužbě ke 170. výročí narození Antonína Dvořáka zazněla jeho mše D-dur zvaná „Lužanská“ v podání místního sboru. Bohoslužby se zúčastnilo několik stovek krajanů, kteří přijeli z New Yorku a z dalších míst spolu se svými českými kněžími. Společně se modlili za své krajanské předky a děkovali za dar života Antonína Dvořáka a také sv. Jana Nepomuka Neumanna. Bohoslužby se zúčastnil také ministr financí Miroslav Kalousek, který den předtím převzal ve Washingtonu cenu pro nejlepšího ministra financí v oblasti střední a východní Evropy. (Plné znění homilie arcibiskupa Duky je k dispozici na www.dominikduka.cz.)

V neděli odpoledne se na české ambasádě konalo setkání arcibiskupa Duky s krajany. Ve svém proslovu jim pražský arcibiskup mimo jiné poděkoval za všechny jejich oběti, které s sebou nesl život v emigraci, a také vyjádřil vděčnost za jejich podporu církve u nás. Tři významné osobnosti, které se zasloužili o rozvíjení dobrých vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy, ocenil stříbrnou medailí vydanou k oslavě 800. výročí narození sv. Anežky. Ocenění převzali Ray Snokhous – honorární konzul z Texasu, Murry Sidlin - dirigent z Washingtonu a Jan Tomeček z New Yorku.

Arcibiskup pražský uskutečnil týdenní návštěvu Spojených států amerických na pozvání českého velvyslanectví ve Washingtonu. Kromě celebrování slavnostní mše svaté s českými krajany i místními věřícími na oslavu 170. výročí narození Antonína Dvořáka se setkal také s řadou vedoucích osobností americké katolické církve, americkými intelektuály a navštívil krajanské komunity.

(P. Tomáš Roule)