Svatý Václav je povzbuzením pro ty, kdo nežijí pro sebe

Datum publikace28. 9. 2011, 18.50

Tisíce lidí zaplavily ve středu 28. září Mariánské náměstí ve Staré Boleslavi, aby se tu zúčastnily tradičních oslav svátku svatého Václava. Bohoslužby se kromě představitelů církve zúčastnil také prezident republiky, představitelé politického života i zástupci armády.

Stará Boleslav: Během bohoslužby, kterou celebroval český primas Dominik Duka, vystoupil s promluvou olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten mimo jiné upozornil na sebestřednost dnešního člověka, jejímž bezprostředním důsledkem je rozpad rodin. „Národ nemůže mít budoucnost bez obětavé práce otců a matek,“ uvedl olomoucký arcibiskup a dodal, že každé dítě má právo na oba rodiče. V této souvislosti dal za vzor právě přemyslovského knížete svatého Václava. „Svatý Václav je povzbuzením pro všechny, kteří nežijí jen pro sebe,“ prohlásil arcibiskup Graubner.

V závěru bohoslužby pak s naléhavým proslovem vystoupil prezident republiky Václav Klaus. Prezident varoval před rozpadem tradičního hodnotového systému, který ohrožují „pokrokáři všeho druhu“ a nejrůznější „falešní proroci.“ 'Při pohledu kolem sebe vidíme, že pokrokáři všeho druhu vedou soustavný a stále nezakrytější útok na naše tradiční společenské hodnoty a ctnosti,' uvedl prezident a vyzval věřící, aby křesťanské hodnoty, z nichž vyrostla západní civilizace, důsledněji bránili. „Církev by měla svou autoritu uplatňovat více a hlasitěji i v oblasti celospolečenské,“ prohlásil Václav Klaus, jehož projev odměnili poutníci bouřlivým potleskem.

Pražský arcibiskup na konci mše svaté popřál k dnešnímu svátku Václavu Klausovi a prostřednictvím televize také jeho předchůdci Václavu Havlovi a dalším nositelům tohoto jména. Prezident republiky pak spolu s arcibiskupem Dominikem Dukou obdržel od pořadatelů unikátní vydání Bible s reprodukcemi obrazů španělského malíře Salvadora Dalího.

Další ocenění se po skončení bohoslužby odehrálo na zámku v Brandýse nad Labem. Pamětní medaili České biskupské konference za společenskou angažovanost ve prospěch dobra zde z rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové převzal Jaromír Talíř a za příkladné svědectví kněžského života Mons. Bohumil Kolář.

Záznam Národní Svatováclavské pouti na stránkách České Televize