Čeští a moravští biskupové jednali na Velehradě

Datum publikace4. 7. 2012, 19.30

Moravské poutní místo Velehrad hostilo ve dnech 3. a 4. července 2012 jubilejní 90. plenární zasedání České biskupské konference.

Velehrad:  Jednání začalo duchovním slovem apoštolského exarchy, biskupa Ladislava Hučka, který si pro své zamyšlení vybral téma odvahy křesťana v kontextu nové evangelizace. Kardinál Dominik Duka poté přítomné informoval o situaci církve v dnešní společnosti, konkrétně o stavu schvalování zákona o částečném narovnání vztahů mezi státem a církvemi. Také hovořil o letošním ročníku Noci kostelů, který se podle pražského arcibiskupa velmi vydařil a rovněž krátce informoval o situaci církve v dalších evropských zemích.

Představitelé ČBK se v další části prvního dne plenárního zasedání věnovali ekonomickým záležitostem. Biskup Radkovský podal přehled o hospodaření společností, které má ČBK ve své gesci (Katolický týdeník, Charita ČR, České katolické biblické dílo, Papežská misijní díla). V odpolední části se biskupové zabývali otázkou majetkového narovnání. Na tuto část jednání byli pozváni i generální vikáři a ekonomové jednotlivých diecézí, aby společně diskutovali o novém ekonomickém modelu církve, církevní a interdiecézní solidaritě, tak aby pokud dojde ke schválení návrhu zákona o majetkovém narovnání, byla církev po uplynutí zákonem dané lhůty plně schopná sebefinancovat svůj chod bez státního příspěvku.

Biskupové zakončili první den společnou mší svatou v kostele sv. Bartoloměje v Napajedlích; hlavním celebrantem byl plzeňský biskup František Radkovský, kázal ostravsko-opavský biskup František V. Lobkowicz. Po skončení mše svaté biskupové navštívili místní hřbitov, aby uctili památku Služebnice Boží, Aničky Zelíkové, která je zde pochovaná.

Druhý den plenárního zasedání schválili biskupové zásady pro nové směrnice Charity ČR a úpravu Jednacího řádu rady ředitelů Charity. Litoměřický biskup Jan Baxant, předseda Rady ČBK pro zdravotnictví, předložil návrh stanov a jednací řády Katolické asociace nemocničních kaplanů, které biskupové schválili. Byly rovněž schváleny národní úmysly apoštolátu modlitby na rok 2013 a návrh na zřízení Rady ČBK pro podporu teologie a ceny za teologickou monografii. Členové ČBK také projednávali organizační záležitosti spojené s beatifikací 14 františkánských mučedníků, která se uskuteční 13. října 2012 v Praze.

V odpolední části se biskupové věnovali zprávám o činnosti komisí a rad ČBK, včetně stavu příprav na 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje, které si připomeneme v roce 2013. Biskupové rovněž hledali možná řešení problematiky tzv. „výhrady svědomí“ v souvislosti s postavením katolických lékárníků, kteří například v souladu s katolickým učením odmítají prodej postkoitálních abortiv.