Stará Boleslav oslavila svatého Václava

Datum publikace28. 9. 2013, 17.03

Tisíce lidí zavítaly v sobotu 28. září 2013 do Staré Boleslavi, aby se tu zúčastnili tradiční Národní svatováclavské pouti.

Vrcholem letošních oslav byla mše svatá pod širým nebem, jíž se letos na staroboleslavském mariánském náměstí zúčastnil i mnichovský a freisinský arcibiskup kardinál Reinhard Marx. Hlavním celebrantem slavnostní poutní mše svaté byl však pražský arcibiskup Dominik Duka. Ten ve svém kázání připomněl, že letošní Den české svátosti připadá na 1 150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na naše území. Zdůraznil též význam Staré Boleslavi jako poutního místa. „Stará Boleslav není jen místem zavraždění sv. Václava, ale také nejstarším mariánským poutním místem, kde je uchováván mariánský medailon, nazývaný Palladium země české – ochrana naší země. Stará Boleslav mohla by být naší Częstochowou, Montserratem, naší Guadalupe, Aparecidou,“ uvedl kardinál Duka, podle něhož Palladium sdílí osudy této země a jejich obyvatel. „Dějiny Palladia jsou také dějiny našeho ponížení v době nacismu a v době komunismu. V době zatčení a věznění Dr. Milady Horákové putuje za mříže úřadu STB. Není to výmluvné svědectví o Matce Toho, kterého nazýváme Emmanuel, Bůh s námi? Ano, vždy stála Panna Maria při svém lidu a můžeme říci při svém národu.“

V závěru své homilie kardinál Duka připomněl význam svatého Václava pro českou státnost a ocitoval v této souvislosti slova současného historika Petra Charváta: „Den, kdy se památka na knížete Václava začne vytrácet z našeho dějinného povědomí, bude dnem, jímž česky hovořící pospolitost začne sestupovat do Hádu.“

Kardinál Marx: v církvi neznáme cizince

V závěru bohoslužby pozdravil přítomné i mnichovský kardinál Reinhard Marx, který se na místě umučení hlavního zemského patrona přihlásil v souvislosti s letošním 75. výročím tzv. mnichovské zrady k myšlence česko-německého usmíření. „V církvi neznáme cizince, mezi pokřtěnými nesmějí existovat hranice. Jsme-li si toho vědomi, roste blízkost, důvěra, solidarita a činorodá blíženská láska,“ uvedl kardinál Marx a dodal: „Navzdory tomu však naši předkové, dokonce ještě generace našich rodičů, vedli války, jsme otřeseni tím, že lidé křesťanského ražení se tak snadno nechávali svést k násilí, vykořisťování, bezpráví, rasismu a totalitarismu. Jako generace narozené po druhé světové válce nejsme možná ani s to pochopit, jak k tomu opětovně mohlo docházet. Avšak pochopili jsme, že nám dnes připadá úkol usilovně se zasazovat mezi všemi evropskými národy o usmíření v duchu Kristově. V novém Božím lidu se nesmějí vyskytovat nepřátelé,“ prohlásil kardinál Marx a ocenil české i slovenské biskupy za jejich úsilí, které po roce 1989 pro usmíření mezi národy vykonali. V závěru svého projevu pak o usmíření mezi českým a německým národem poprosil svatého Václava i sám kardinál Marx. „Proto chci vzývat svatého knížete Václava o přímluvu a prosit Boha, aby mezi námi posiloval důvěru. Kéž lidi obou našich zemí nyní i v budoucnu spojuje svoboda, mír a přátelství!“ Celou řeč kard. Marxe v němčině naleznete v příloze.

Oslavy zakončí ohňostroj

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi začala již v pátek přivítáním relikvie svatého Václava a večerním svatováclavským koncertem v bazilice sv. Václava. Sobotní program pak po hlavní bohoslužbě pokračuje kulturním programem na mariánském náměstí, chrámovým koncertem houslového virtuosa Václava Hudečka v chrámu Nanebevzetí Panny Marie i zábavním programem v areálu Houštka. Zde bude završen ohňostrojem ve 21.00 hodin.

(Foto: Roman Albrecht)