Biskupové se po roce opět sešli v Praze

Datum publikace23. 1. 2014, 9.27

Ve dnech 21. a 22. ledna 2014 proběhlo na pražském arcibiskupství 96. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK). Pracovnímu jednání biskupů i zástupců řeholí předcházela ekumenická slavnost v dejvickém chrámu sv. Vojtěcha, a také společná vzpomínka na Jana Palacha.

Praha: Na zasedání se projednávaly podrobnosti blížící se cesty biskupů do Říma (Ad limina apostolorum ve dnech 11. – 17. února 2014) či aktuální situace okolo zákona o částečném majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (428/2012 Sb.). Biskupové schválili realizaci informační kampaně, která proběhne ještě letos ve všech diecézích ČR. Jejím cílem je seznámit členy ekonomických rad a farnosti s tímto zákonem. Katoličtí biskupové rovněž vyjádřili připravenost přijmout část finanční kompenzace ve formě dluhopisů.

Delegát ČBK pro Charitu, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, ve svém příspěvku poděkoval všem koledníkům i organizátorům letošní Tříkrálové sbírky a ocenil předběžné výsledky koledování. Dle prvních propočtů na www.charita.cz bude tato akce opět úspěšnější než vloni.

Projednala se příprava akcí konaných u příležitosti 20. výročí Mezinárodního roku rodiny vyhlášeného OSN (1993; probíhal v roce 1994). Katolická církev přispěje aktivitami, které mají zprostředkovat téma významu rodiny v církvi. Např. budou k dispozici materiály po vzoru setkání rodin v Miláně a 30. srpna 2014 proběhne pouť rodin ve Žďáru nad Sázavou.

Biskupové doporučili podepsat smlouvu pro zřízení duchovní služby na Letišti Václava Havla. Služba bude určena pasažérům a zaměstnancům aerolinek i letiště.

Hostem druhého dne zasedání byl doc. Šrajer z českobudějovické teologické fakulty, který představil činnost jím vedené pracovní skupiny pro sociální nauku církve. Jde o expertní skupinu zabývající se různými aspekty sociální nauky církve a její aplikací na problémy současné doby.

Ekumenická slavnost v chrámu sv. Vojtěcha v Praze ze začátku plenárního zasedání (pondělí 20. ledna 2014) se stala místem společné modlitby vrcholných představitelů křesťanských církví. Předsedal jí kardinál Dominik Duka a kazatelem byl předseda Rady Církve bratrské a předseda ERC Daniel Fajfr.

Další zasedání České biskupské konference proběhne od 6. do 7. května 2014 v Olomouci.

Autor článku: František Jemelka