Biskupové odjíždí do Říma, setkají se s papežem Františkem

Datum publikace10. 2. 2014, 14.35

V úterý 11. února 2014 začíná cesta českých a moravských biskupů do Říma nazvaná Ad limina. Její součástí bude setkání s papežem Františkem, jednání na vatikánských úřadech o církvi v ČR, mše v hlavních římských bazilikách nebo modlitba u pomníku Jana Palacha v Římě. Během generální audience ve středu 12. února požehná papež korunky k staroboleslavskému Palladium země české a korunu pro sochu olešnické Panny Marie. Návštěva, kterou bude doprovázet 300 českých poutníků, skončí 17. února 2014.

Praha/Vatikán: Po osmi letech proběhne 11. – 17. února 2014 návštěva českých a moravských biskupů do Říma nazvaná Ad limina apostolorum („K prahům apoštolů“). Jedná se o první oficiální příležitost, kdy se biskupové společně setkají s papežem Františkem.

Návštěvu bude doprovázet 300 českých poutníků. Jejich cestu zajišťuje poutní centrum královéhradeckého biskupství.

Program začíná v úterý 11. února v 17 hodin mší u hrobu apoštola Petra v bazilice sv. Petra. Krátce před ní se biskupové pomodlí u hrobu kardinála Josefa Berana, který je jako jediný Čech pochovaný v kryptě chrámu mezi papeži. Návštěva vrcholí v pátek 14. února, kdy se biskupové setkají s papežem Františkem. Poutníci jej budou moci pozdravit během generální audience ve středu 12. února 2014 od 10.30 hod. Při té příležitosti papež také požehná korunky pro mariánský reliéf Palladium země české a korunu pro sochu Panny Marie v Olešnici.

V pátek 14. února, kdy uběhne 1145 let od smrti sv. Cyrila, budou představitelé různých slovanských zemí slavit společnou mši v bazilice sv. Klimenta, kde je světec pochovaný. Po mši bude následovat modlitba u hrobu světce v podzemí chrámu.

První společné návštěvy biskupů začaly v Římě v roce 743 na pokyn papeže Zachariáše. V současnosti se konají cca jednou za pět let, naposledy vykonali čeští biskupové cestu Ad limina v roce 2005.

Z programu návštěvy:

• Úterý 11. února 2014 v 17.00 – Mše u hrobu apoštola Petra (hlavní celebrant kardinál Dominik Duka)
  • Středa 12. února 2014 v 10.30 – Generální audience s papežem Františkem, v jejím závěru papež požehná korunky pro mariánský reliéf Palladium země české a korunu pro sochu Panny Marie v Olešnici; 16.00 Mše v bazilice sv. Jana v Lateránu (hlavní celebrant olomoucký arcibiskup Jan Graubner)
    • Čtvrtek 13. února 2014 v 16.00 – Mše v bazilice Santa Maria Maggiore (hlavní celebrant plzeňský biskup František Radkovský)
      • Pátek 14. února 2014  - Audience biskupů u papeže Františka; v 18.30 – Mše v bazilice sv. Klimenta, u příležitosti 1145. výročí smrti sv. Cyrila za přítomností zástupců různých slovanských národů (hlavní celebrant kardinál Miloslav Vlk)
        • Sobota 15. února 2014 v 15.45 – Mše v bazilice sv. Pavla za hradbami (hlavní celebrant litoměřický biskup Jan Baxant)
        • Neděle 16. února 2014 v 9.30 – Mše v bazilice sv. Bartoloměje (hlavní celebrant brněnský biskup Vojtěch Cikrle). V kostele postaveném krátce po smrti sv. Vojtěcha je uchovávaná relikvie světce. Cca 15.00 modlitba a položení květin u pomníku Jana Palacha v Římě.

Autor článku: Ondřej Mléčka