Tomáš Halík v Londýně převzal Templetonovu cenu

Datum publikace15. 5. 2014, 14.33

Templetonovu cenu, která vyjadřuje uznání za mimořádný přínos pro duchovní dimenzi člověka, převzal ve středu 14. května 2014 Mons. Tomáš Halík.

Londýn: „Profesor Halík nehledá pouze snadné odpovědi. Neúnavně se snaží promýšlet nadčasovou pravdu a sdílet ji s druhými, aby lidé ze všech duchovních i kulturních tradic – i ateisté – mohli nalézt nové a hlubší způsoby jejího vyjádření.“ Těmito slovy ocenil John Templeton jr. českého kněze a filosofa Tomáše Halíka během včerejšího (14. května 2014) udílení Templetonovy ceny. Uznání, které vyjadřuje mimořádný přínos pro duchovní dimenzi člověka, převzal Halík v kostele sv. Martina na Trafalgarském náměstí v Londýně. Ceremoniálu se zúčastnili také kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk, generální sekretář ČBK Tomáš Holub a ministr kultury ČR Daniel Herman.

Ve svém projevu se Halík zamýšlel nad otázkami víry a mezináboženského dialogu. Zmínil přitom také otázku, zda je Británie či Evropa křesťanskou zemí. Právě tato problematika v minulých týdnech vzbudila ve Spojeném království velký mediální ohlas. „Co těmito slovy myslíte? A jaké závěry z toho vyvozujete?“ Promýšlel tvrzení Halík, který také položil otázku: „Jaká forma křesťanství může našemu světu pomoci, aby byl lepším místem k životu všech, křesťanů i nekřesťanů, věřících i ateistů?“

Kněz z pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora rovněž varoval před aktuálním nebezpečím ruského nacionalismu a 'imperiálními sny'. 'Tváří v tvář nebezpečnému vývoji na východě Evropy si musíme uvědomit svou zodpovědnost za udržení a prohloubení velkého projektu sjednocené Evropy,' prohlásil Halík a varoval před nacionalismem, šovinismem, xenofobií, které 'znovu zdvihají hlavu v evropských národech'.

„Pokud by v Evropě zvítězilo nebezpečné pokušení národního sobectví a izolacionismu a došlo k tragédii rozpadu EU, evropské národní státy by nezískaly více suverenity, nýbrž by byly daleko více vystaveny silám chaosu a destrukce zevnitř,“ uvedl držitel prestižního ocenění.

Jistý model multikulturalismu založený na toleranci vytvořil ve společnosti ghetta, nikoliv společenství občanů. „Nechť každý žije, jak se mu líbí, pokud neruší a neomezuje druhé? Takový druh tolerance je však dobrý pro lidi, kteří žijí vedle sebe, avšak ne pro lidi, kteří žijí společně,“ zamýšlel se nad kořeny současné krize Tomáš Halík.

Hudbou večer doprovázel nositel ceny Grammy Eric Whitacre se sborem, zpěvačka Laura Mvula nebo český klavírista Martin Kasík.

Ocenění je spojeno s finanční odměnou 1,1 milionů liber (asi 36 milionů korun). Tuto odměnu věnuje Halík především na mezináboženský a mezikulturní dialog: Zakládám Nadační fond Tomáše Halíka, který by měl financovat především mezináboženský a mezikulturní dialog a dialog věřících s nevěřícími. Při České křesťanské akademii vznikne také Institut dialogu. Velká část prostředků by měla směřovat právě sem,“ uvedl farář od Nesjvětějšího Salvátora v rozhovoru pro MF Dnes.

Mons. Tomáš Halík je 44. držitelem Templetonovy ceny Mezi dřívějšími laureáty byla například Matka Tereza (1973), bratr Roger z Taizé (1974), zakladatelka Hnutí fokoláre Chiara Lubichová (1977) nebo spisovatel Alexandr Solženicyn (1983).

Video ze slavnostního předávání ceny můžete vidět zde.

(Foto: Vojtěch Mátl, Arcibiskupství pražské)

Autor článku: Ondřej Mléčka