Velehradská pouť připomněla odkaz sv. Cyrila a Metoděje

Datum publikace5. 7. 2014, 16.30

Slavnostní bohoslužbou, kterou na nádvoří před velehradskou bazilikou slavili biskupové Čech, Moravy a Slezska s kněžími a asi třiceti tisíci věřících, dnes (5. července 2014) vyvrcholila Národní cyrilometodějská pouť. V jejím závěru převzalo z rukou kardinála Dominika Duky ocenění České biskupské konference několik osobností.

Velehrad: Dešťovými mraky, které se zrána proháněly nad Velehradem a poutníky občas skropily trochou vody, se o půl jedenácté prodraly sluneční paprsky a osvítily tak cestu liturgickému průvodu. Ten se jen chvíli předtím vydal směrem k pódiu na nádvoří před poutní bazilikou, jehož celý prostor vyplňoval zástup věřících, shromážděných k oslavě hlavní mše svaté cyrilometodějské pouti. Předsedal jí olomoucký arcibiskup Jan Graubner a s kázáním se k účastníkům bohoslužby i těm, kdo sledovali přímý přenos prostřednictvím televize či rozhlasu, obrátil kardinál Dominik Duka.

Ve své promluvě připomenul loňské oslavy cyrilometodějského výročí a dodal: „Musíme být opravdu vděčni, že loňské oslavy přivedly ke spolupráci jednotlivé křesťanské církve i další osobnosti napříč kulturním, vědeckým a politickým světem, abychom nejenom reflektovali historii, ale hlouběji si uvědomili jak význam, tak možnost inspirace vyrůstající z tohoto odkazu.“

Kardinál Duka pak ve svém kázání ještě zdůraznil ideu přechodu velkomoravské státnosti do Čech prostřednictvím Palladia země české. Dědictví víry podle něj není jen historicky chráněná památka: „Víra, jako živý dar živého Boha, je stálou formou života, který roste, naplňuje se a opírá se o nové impulzy, nové poznatky a nové reflexe. (…) Víra a  rozum se navzájem potřebují a jsou také motory růstu životního rozvoje člověka… i celé společnosti.“

Cyrilometodějská misie podle něj patří k paradoxům Božího vstupu do dějin, kdy počáteční a zdánlivý neúspěch přináší v budoucnosti hojné plody. „Nebylo snílkovstvím celé dílo sv. Václava či sv. Ludmily? Neskončilo v troskách veledílo Otce vlasti Karla IV.? (…) A stále, nejenom před první válkou, ale i v době okupace a po celá nejen padesátá léta perzekuce duchovních osob a všech statečných synů a dcer našeho národa: ať to byli skauti, orlové, sokolové, vojáci, tisíce rolníků zbavených střechy nad hlavou, vězněných či vyháněných, nebyl to také postoj snílkovství a nerozumnost?“

Své kázání pak kardinál Duka končil slovy písně Bože, cos ráčil: „Víře vždy věrní budou Moravané: Dědictví otců zachovej nám, Pane,“ a dodal: „Ta slova nejsou jen o vás, o obyvatelích Moravy, ale i o oné Velké Moravě, která spojuje celou naši zem cyrilometodějskou a svatováclavskou tradicí.“

Před koncem bohoslužby byla udělena tradiční ocenění České biskupské konference. Děkovné uznání ČBK pro rok 2014 obdrželi tvůrci křížové cesty v Praze 6 – Řepích básník Alois Volkman a řezbář Pavel Hladký, dále výtvarník Jan Jemelka a hudební skladatel Václav Hálek. Pamětní medaili ČBK dostali P. ThLic. Jiří Šlégr, Ing. Cyril Martínek, prof. MUDr. Květoslav Šipr, ak. mal. Jiří Holý a P. Václav Mašek z krajanské komunity v rumunském Banátu.

V samotném závěru pak přítomné pozdravilo také několik hostí, mezi nimi ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt jako zástupce prezidenta Miloše Zemana, předseda Ekumenické rady církví v ČR Daniel Fajfr a biskup Patrick Zurek z diecéze Amarillo v Texasu, delegát Konference biskupů USA a potomek českých emigrantů. „Dobrý den,“ obrátil se ke shromážděným biskup Zurek česky a pokračoval: „Mám radost, že zde mohu s vámi oslavit svátek našich velkých patronů sv. Cyrila a Metoděje. Budu se za vás a za vaše rodiny modlit,“ uzavřel svůj pozdrav a s ním i poutní bohoslužbu.

(Autoři: František Jemelka, Jiří Gračka)