Děkujeme Ti, svatá Anežko!

Datum publikace15. 11. 2014, 13.47

Dnes, v sobotu 15. listopadu 2014, se ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uskutečnila mše svatá, během níž jsme si připomínali dílo či odkaz svaté Anežky České i její svatořečení před 25 lety, a děkovali za následné období svobody v této zemi. Hlavním celebrantem této slavnostní bohoslužby byl zvláštní vyslanec papeže Františka pro tuto příležitost, kardinál Pietro Parolin. Připomínka 25 let svobody v naší zemi pak pokračovala setkáním na Hradčanském náměstí, kde si přítomní připomněli cestu za svobodou a demokracií v listopadu 1989.

Praha: Bohoslužby ve svatovítské katedrále se zúčastnili věřící z různých částí republiky, čeští a moravští biskupové, předseda KBS Stanislav Zvolenský i další představitelé církve, prezident republiky Miloš Zeman, ministr kultury Daniel Herman, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová či ministryně spravedlnosti Helena Válková. Nechyběli zde ani další zástupci politického života nebo Ekumenické rady církví, rodina Havlova, někteří signatáři Charty 77 i další bojovníci za svobodu a demokracii, představitelé univerzit či studenti, skauti, Orlové a další.

Přišli jsme do pražské katedrály, která je symbolem kontinuity a vítězících idejí našich dějin, abychom tu poděkovali za velké dary, kterých se nám dostalo před pětadvaceti lety. Abychom poděkovali Bohu, který je Tvůrcem, Soudcem a Spasitelem lidstva. Poděkovali našim národním patronům v čele se svatým Václavem; dnes ale především sv. Anežce. Nenarodili se svatými, svatými se stali svou statečnou věrností Kristu a důslednou obhajobou pravdy a spravedlnosti,“ zdůraznil v úvodu liturgie kardinál Dominik Duka. Na stejném místě a takřka přesně po 25 letech od památné bohoslužby vedené 25. listopadu 1989 kard. Tomáškem. Ta zde byla, den po odstoupení vedení komunistické strany, oslavou nedávno proběhlého Anežčina svatořečení v Římě.

V této části před slyšením Božího slova pak ještě pražský arcibiskup mj. zdůraznil, že se „musíme zamyslet nad hodnotami, které jsme v listopadu uviděli, ale které nám zase mizí. Přitom nemůžeme upadnout do žádného anonymního my a oni, ale musíme se podívat každý sám do sebe“.

Hlavní celebrant mše svaté, vatikánský státní sekretář Pietro Parolin, ve své homilii mj. připomněl, že svatořečení Anežky České v listopadu 1989 se stalo součástí boje Čechů za svobodu a jedním ze symbolů pádu komunistického režimu. „Tak velké výročí je příležitostí k mimořádné radosti pro celé katolické společenství v České republice, které vzdává Bohu chválu a čest a oslavuje ho za milosti obdržené na přímluvu svaté Anežky; a plné důvěry a naděje obrací svůj pohled do budoucnosti, k dosažení stále větších cílů v lidském, společenském a duchovním růstu a nakonec svatosti,“ řekl Parolin k 25. výročí této události.

Kardinál Parolin byl dnes, pro příležitost této oslavy svatořečení Anežky České, vyslancem papeže Františka. Svatý otec tak přítomným v katedrále, ale i celému národu vzkázal, že je nám duchovně na blízku a povzbuzuje nás ke svědectví víry i křesťanského života a provází všechny svým apoštolským požehnáním.

Vatikánský státní sekretář ve svém kázání připomněl i odkaz Anežčina charitativního díla. „Zanechala nám bohaté duchovní dědictví: živé svědectví své lásky k Bohu prostřednictvím 'služby lásky' chudým, nemocným a potřebným. Tato 'služba lásky je podstatným rozměrem poslání církve a je neoddělitelným prvkem její samotné podstaty',“ připomněl slova Benedikta XVI. „V následování příkladu a vzoru svaté Anežky, velké duchovní dcery této země, chce katolická církev nadále přispívat svým jedinečným způsobem k rozvoji a duchovnímu a morálnímu růstu společnosti, a činit to svým živým svědectvím víry a konkrétní 'službou lásky',“ dodal.

Kéž Bůh, na přímluvu svaté Anežky a všech svatých ochránců upevní naše dobrá předsevzetí, přivádí k završení dílo dobra, které v nás započal a zahrne svým hojným požehnáním celý český národ,“ uzavřel kard. Parolin.

Celá hodinu a půl trvající liturgie byla zakončena krátkou modlitbou za národ; vedli ji biskup Václav Malý a zástupci ekumeny. Na to pak navázalo následné setkání, které na Hradčanském náměstí připomnělo listopadové události roku 1989 pohledem jejich účastníků. Zazněla např. Modlitba pro Martu a biskup Václav Malý přečetl z balkonu arcibiskupského paláce dopis kard. Tomáška, který napsal po návratu z římské kanonizace Anežky České, a Václav Malý jej 23. listopadu 1989 četl z balkonu Melantrichu.

(S využitím ČTK, foto: Roman Albrecht, Člověk a víra)

Autor článku: František Jemelka