V Praze se uskuteční setkání východních katolických hierarchů

Datum publikace26. 5. 2015, 14.23

(aktualizováno 4.6.2015) Od čtvrtka 4. června do neděle 7. června 2015 proběhne v Praze setkání východních katolických hierarchů Evropy. Akce přivítá téměř padesát účastníků, mezi hosty bude např. i sekretář vatikánské Kongregace pro východní církve Cyril Vasiľ.

Praha: Setkání představitelů katolických východních církví se již po řadu let koná v různých zemích. Letošní ročník proběhne v Praze, a to ve dnech 4. – 7. června 2015. Přípravou byl pověřen Apoštolský exarcha katolíků byzantského obřadu žijících v České republice Mons.  Ladislav Hučko.

Akce přivítá téměř padesát účastníků z Ukrajiny, Slovenska, Rumunska, Běloruska, Itálie, Polska, Velké Británie, Maďarska, Chorvatska nebo Kazachstánu.

Mezi hosty bude např. sekretář Kongregace pro východní církve Mons. Cyril Vasiľ, Apoštolský nuncius v ČR Mons. Giuseppe Leanza, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka nebo generální sekretář Rady evropských biskupských konferencí Mons. Duarte da Cunha.

Při svém setkání budou biskupové zastupující 14 východních katolických církví Evropy srovnávat realitu evropské rodiny a roli a poslání východních katolických církví, mimo jiné z perspektivy aktuálních diskusí u příležitosti příští řádné biskupské synody o rodině (říjen 2015). Společná práce se rozčlení na základě dvou úvodních příspěvků: Současná rodina v Evropě od jáhna Jaroslava Maxe Kašparů, známého českého duchovního, a Potenciál svátostí v rodině od otce Volodymyra Lose, kněze z diecéze Buchach ukrajinské řeckokatolické církve.

V průběhu setkání bude Mons. Ladislav Hučko účastníky informovat o situaci a misii řeckokatolické církve v České republice. Rovněž se delegáti setkání a pohovoří s kardinálem Dominikem Dukou OP, arcibiskupem pražským.

Věřící a zájemci o východní obřad se budou moci s biskupy setkat při třech příležitostech:

V pátek 5. června v 18 hodin bude slavena sv. liturgie v chrámu Panny Marie v Emauzích. Liturgii bude předsedat prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak.

V sobotu 6. června v 9.15 bude slavena sv. liturgie v katedrále sv. Klimenta. Tuto liturgii bude spolu s ostatními biskupy sloužit vrchní arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.

V neděli 7. června se uskuteční v katedrále sv. Klimenta liturgie, které bude předsedat sekretář Kongregace pro východní církve Cyril Vasiľ. Slavena bude od 10.15 hodin.

(zdroj: Apoštolský exarchát Řeckokatolické církve v České republice)

Autor článku: Ondřej Mléčka